Light rain

27 lutego 2024
    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Rowerem obok obwodnicy?

Jedna z problematycznych kwestii związanych z komunikacją rowerową między poszczególnymi dzielnicami Kołobrzegu wiąże się z brakiem ścieżki rowerowej na trzecim etapie obwodnicy. Prawdopodobnie zabrakło Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyobraźni, a lokalnym włodarzom determinacji w tym zakresie.

Ścieżka rowerowa przy drodze łączącej ulicę 6 Dywizji Piechoty z ulicą Bolesława Krzywoustego o długości 1,9 km znacznie skróciłaby czas przejazdu. Mieszkańcy Budzistowa czy Niekanina, jeżeli chcą dostać się rowerem np. na Cmentarz Komunalny, muszą przejechać przez duży fragment centrum miasta. Również przejazd z Osiedla Ogrody na Radzikowo, Dzielnicę Zachodnią i dalej, w kierunku Grzybowa, wymaga nadłożenia drogi i przejechania przez zatłoczone centrum.

Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu gmina widzi w budowie kładki rowerowo-pieszej przez Parsętę w Budzistowie na wysokości Zajazdu Kasztelańskiego. Ścieżka miałaby dalej poprowadzić przez działki do ul. VI Dywizji Piechoty albo po wale przeciwpowodziowym w kierunku miasta.

Mankamentem tego rozwiązania jest to, że mieszkańcy wschodnich dzielnic Kołobrzegu nic na tym nie zyskują, bo muszą przejechać przez całe Budzistowo, żeby dostać się na drugą stronę miasta. Jazda do końca Budzistowa, żeby przejechać przez kładkę rowerowo-pieszą może mieć walor krajoznawczy i przyrodniczy, jednak oszczędność czasu jest iluzoryczna. Stworzenie takiej przeprawy wymagałoby również kooperacji dwóch samorządów. Gminy, bo w sołectwie Budzistowo znajduje się jeden brzeg rzeki i miasta, bo teren po drugiej stronie jest miejski. Jak wiemy, z tą współpracą bywa różnie, co pokazują choćby plany i dyskusje dotyczące poszerzenia granic administracyjnych miasta i brak konsensusu w zakresie porozumienia obu samorządów.

Problematyczne wydaje się również poprowadzenie ścieżki rowerowej po wale przeciwpowodziowym, co wiąże się z wykładnią Wód Polskich, które niezbyt przychylnie patrzą na takie koncepcje. Rozwiązania przyjęte w całej Europie dla skrajnie upartyjnionej i oderwanej od rzeczywistości instytucji, znajdują się poza horyzontem myślowym.

Raczej niewykonalne jest dobudowanie ścieżki rowerowej w ciągu istniejącej dwujezdniowej drogi o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Obie jezdnie rozdziela pas dzielący o szerokości 5 metrów, jednak wybudowanie na nim ścieżki post factum wydaje się niemożliwe.

Teoretycznie, jest rozwiązanie tego impasu. Od Ronda Patana wzdłuż trzeciego etapu obwodnicy prowadzi zjazd techniczny nad rzekę, zaś do ronda od skrzyżowania z ulicą Koszalińską w ciągu remontowanej ulicy Krzywoustego przewidziana jest ścieżka rowerowa. Możliwym do realizacji rozwiązaniem wydaje się kładka rowerowa przez rzekę przy moście od końca zjazdu technicznego. Po drugiej stronie Parsęty znajduje się lekkie wyniesienie i dalej ścieżka biegnie wzdłuż obwodnicy obok ogródków działkowych do ulicy VI Dywizji Piechoty. Drogę można poszerzyć przez przesunięcie ogrodzenia i usypanie szutrowej lub mineralnej nawierzchni.

Z posadowionej w tym miejscu i prowadzącej od strony ulicy Koszalińskiej przeprawy rowerowej przez rzekę, mogliby korzystać mieszkańcy i turyści przebywający we wschodniej części Kołobrzegu, skracając sobie czas przejazdu oraz mieszkańcy Budzistowa i Niekanina jadąc wzdłuż budowanej właśnie drogi rowerowej od Karuzeli do Ronda Patana. Również dojazd rowerem do Karuzeli z centrum miasta byłby szybszy.

Piotr Rybczyński