Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy ścieżka do Rościęcina jest aż tak zła?

Jako pierwszy, temat nowej (chyba jeszcze nie ukończonej) ścieżki rowerowej na odcinku Bezpraw-Rościęcino, opisał Piotr Rybczyński. Pojawiło się wobec tego wiele uwag krytycznych. Mieliśmy nawet telefon. Dlatego sam postanowiłem sprawdzić jak się sprawy mają.

Ścieżka do Rościęcina to bardzo dobry pomysł, także dlatego, że to wreszcie pierwsza ścieżka zahaczająca o Parsętę. Można ten fakt wykorzystać do różnych celów, o czym na pewno w tym dziale pisać będziemy. Odległość z centrum miasta do Rościęcina to ok. 8 km. Mamy więc odcinek idealny na popołudniową wycieczkę. Istnieje oczywiście możliwość jej twórczego przedłużenia i to równie atrakcyjne, ale o tym innym razem.

Ścieżka zaczyna się na wysokości ronda w Bezprawiu. Przejście jest bardzo niebezpieczne. Wielu kierowców w tym miejscu się po prostu nie zatrzymuje. Ścieżka zaczyna się odcinkiem asfaltowym, dość szybko zamieniając się w utwardzoną drogę gruntową z nawierzchnią z drobnego kamienia. Przejażdżka odcinkiem polnym nie stwarza większych problemów. Przebieg ścieżki należy ocenić jako bardzo dobry. Nie jesteśmy od tego, aby oceniać jakość wykonania inwestycji i jej trwałość. Jeśli inwestycja ma gwarancję i cokolwiek złego będzie się działo, to można skorzystać z zapisów umowy. Na razie nie jest źle. Być może ścieżka mogła być wykonana z asfaltu, pytanie jednak ile by to kosztowało. Te pytania zostawiamy, bo od tego jest cała kolejka ekspertów. Ścieżka prowadzi praktycznie do głazu w Rościęcinie, choć szkoda, że do końca nie wyrównano drogi. Komuś zabrakło na to pomysłu…

Braki, jakie są widoczne od razu, to słabe oznakowanie ścieżki, zarówno na początku, w środki, jak i na końcu. Ścieżka powinna mieć swój kolor i znak. Rościęcino może sobie wybrać. Może purpurowy? Ponadto, na całym odcinku ścieżki, brakuje tablic, zarówno z opisem przyrodniczym, jak i historycznym. Jest Parsęta z rozlewiskiem, jest fauna i flora, jest historią Zieleniewa i Rościęcina. Czy wykonanie takich tablic jest aż takim problemem? Jeśli tak, ich opracowanie wykonamy bezpłatnie, jeśli nie ma na to dobrego pomysłu. My mamy. Kolejna sprawa, to brak nad rzeką miejsca do odpoczynku – jakiejś małej wiatki, aby postawić rower i posiedzieć z dziećmi na przykład. Na takim szlaku aż prosi się o małe miejsce do wodowania kajaków. To tylko trzeba było wiedzieć, gdy ścieżkę się projektowało.

Generalnie, szlak jest bardzo przyjemny, z ładnymi widokami. Trochę niepokojące są masowo usychające drzewa nad Parsętą. Może ktoś wie, co im dolega? Pozostałe mankamenty, uważamy, można usunąć. Dyskutowaliśmy na ten temat z Piotrem Rybczyńskim i tę destynację polecamy.

Robert Dziemba


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama