17 kwietnia 2024    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
17 kwietnia 2024
    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Krótki rejs tramwajem po Parsęcie, czyli spacerkiem po rzece

W okresie Covid'19 w Zarządzie Portu Morskiego narodziła się idea związana z lepszym udostępnieniem potencjału turystycznego tego terenu. Tak narodził się Szlak Trzech Fortów oraz Portowy Tramwaj Wodny.

Może nie uwierzycie, ale miasto z rzeki wygląda zupełnie inaczej. Można rzecz: bardziej majestatycznie. Taka kilkudziesięciominutowa wycieczka, bo trudno nazwać to wyprawą, pozwala lepiej poznać miasto i zrozumieć, jak wyglądało to w dawnych czasach, gdy ruch na rzece był o wiele większy. Może wydawać się, że to pakiet dla emerytów, ale jest zgoła odmiennie. Przy okazji, można zobaczyć oryginalną konstrukcję historycznych mostów: kolejowego na ul. Solnej i drogowego na ul. Łopuskiego. Sama trasa po rzece ma ok. 1,75 km w jednym kierunku.

Po drodze mijamy gmach biblioteki, cerkiew greckokatolicką, budynek starego szpitala, czy mały kościół nad Parsętą. Niestety, w tym miejscu pojawia się problem: jest tam więcej mułu niż wody. Sprawdziliśmy. To tylko metr głębokości. Śruba kręci w piachu. I tak wygląda rzeka na miejskim odcinku. To nasz poważny problem, bo za jakiś okres będzie trudno pływać większymi łódkami.

Powrót do portu wiąże się z wizytą w Porcie Handlowym. Widać zabytkowe spichlerze, Stocznię Parsęta, a także Port Wojenny. Uważam, że wycieczka była warta zachodu. A to dopiero początek. Parsęta dopiero przed nami...

Robert Dziemba