Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Domowa diagnostyka bezdechu sennego

Bezdech senny to częste zaburzenie snu, charakteryzujące się wielokrotnie powtarzającymi się przerwami w oddychaniu w trakcie wypoczynku. Przerwy te, zwane epizodami bezdechu, uniemożliwiają dopływ powietrza do płuc, w czego rezultacie dochodzi do niedotlenienia organizmu. Czynnikami przyczyniającymi się do opadania mięśniówki gardzieli i tym samym występowania zaburzeń oddechowych mogą być m.in.: otyłość,  przerost języka, czy osłabienie mięśni górnych dróg oddechowych.
Zakłócenia cyklu snu spowodowane bezdechem sennym poważnie wpływają na codzienne życie pacjentów mając negatywny wpływ na ich poziom energii, sprawność umysłową i ogólne zdrowie.

Objawy bezdechu sennego występujące podczas snu:
- Głośne utrzymujące się chrapanie
- Możliwe do zaobserwowania przerwy w oddychaniu
- Uczucie duszenia się i utrudnione oddychanie podczas snu
- Niespokojny sen/ wybudzenia
- Częste chodzenie do toalety

Objawy bezdechu sennego występujące w ciągu dnia:
- Częsty poranny ból głowy
- Uczucie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia
- Problemy z koncentracją
- Depresja lub drażliwość
- Senność podczas wykonywania codziennych czynności

Nieleczony bezdech senny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia w ujęciu krótko-, jak i długoterminowym. Są to m.in.:  wysokie ciśnienie krwi, choroba serca, udar, zawał serca.

Złotym standardem leczenie bezdechu sennego jest terapia CPAP, polegająca na ciągłym dostarczaniu powietrza pod odpowiednim ciśnieniem do dróg oddechowych podczas snu.

Leczenie bezdechu sennego metodą CPAP podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że jeśli jesteś ubezpieczony w NFZ, możesz ubiegać się o dofinansowanie sprzętu medycznego niezbędnego dla Twojej terapii.

Informacje na temat diagnostyki bezdechu sennego otrzymasz pod numerem telefonu 735 078 007 oraz na stronie www.bezdech.kolobrzeg.pl

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama