Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Klinika Bocian w Szczecinie pomaga pacjentkom z niepłodnością

Narodziny dziecka to marzenie, które dla wielu par bywa trudne do spełnienia. Szacuje się bowiem, że niepłodność dotyka około 1,5 mln osób w Polsce. Nie jest to zatem marginalny problem, także dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, zwłaszcza gdy zmaga się z nim nawet co piąta para w wieku rozrodczym. Zaburzenia płodności to nie tylko domena kobiet, ale to one zazwyczaj w pierwszej kolejności idą do lekarza, wykonują badania, gdy próby uzyskania ciąży nie przynoszą oczekiwanego efektu. Niestety wiele kobiet dowiaduje się dosyć późno, że niepłodność to również ich problem, najczęściej dopiero podczas nieudanej próby starania o dziecko. Tymczasem warto poddać się diagnostyce wcześniej, aby upewnić się, że organizm pod względem płodności również funkcjonuje prawidłowo. Badania w tym zakresie można wykonać w specjalistycznej Klinice Bocian w Szczecinie.

Co może przyczynić się do kobiecej niepłodności?

Nie zawsze niepłodność daje o sobie znać, czasem jedynym sygnałem jest po prostu brak ciąży, mimo starań i regularnego współżycia bez zabezpieczenia przez kilka miesięcy. Istnieje jednak grupa objawów, schorzeń, które powinny szczególnie zwrócić uwagę na kwestie płodności. Sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego mogą być nieregularne lub bolesne cykle miesiączkowe i zaburzenia owulacji, które niejednokrotnie świadczą o problemie z gospodarką hormonalną. Z niepłodnością powiązane są również choroby takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz endometrioza. Dlaczego? Otóż mogą one mieć duży wpływ na zdolność wytwarzania komórek jajowych przez organizm, jak również na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Niepłodność może również być wynikiem zapalenia jajników i jajowodów, czy też przebytych infekcji intymnych. Trudności z zajściem w ciążę wywołują także wady anatomiczne kobiecego układu rozrodczego, zaburzenia genetyczne oraz wcześniejsze poronienia i przeprowadzone zabiegi. Na zdolności prokreacyjne wpływa też wiek, przyjmowane używki, otyłość, dieta i aktywność fizyczna. Jak widać spektrum potencjalnych problemów, zaburzeń wpływających na płodność jest dosyć duże.

Jakie badania wykonać?

Diagnostyka w kierunku niepłodności powinna rozpocząć się od szczegółowego wywiadu ze specjalistą w klinice leczenia niepłodności, który podczas wizyty zbierze jak najwięcej informacji na temat historii choroby pacjentki. W trakcie konsultacji wykonywane jest też USG ginekologiczne. Lekarz dodatkowo zaleca zrobienie badań hormonalnych z krwi, sprawdzających wybrane hormony takie jak np. FSH, LH, TSH, testosteron, prolaktyna oraz AMH, czyli hormon antymüllerowski mający za zadanie ocenić rezerwę jajnikową. W niektórych przypadkach specjalista może zaproponować rozszerzoną diagnostykę wzbogaconą o histeroskopię, czyli szczegółowe badanie wnętrza macicy, które pozwala też na usunięcie nieprawidłowych zmian.

Gdzie udać się po pomoc w Szczecinie?

Kobieta zmagająca się z niepłodnością, która pragnie zajść w ciążę, powinna zwrócić się po pomoc do doświadczonego specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności. Nie każdy zwykły ginekolog będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować zaburzenia płodności oraz dobrać dobrą metodę leczenia dla pacjentki. Wyspecjalizowaną placówką, która zajmuje się leczeniem niepłodnych kobiet, jest Klinika Bocian znajdująca się w centrum Szczecina. Nowoczesny ośrodek posiada zespół doświadczonych i zaangażowanych lekarzy, embriologów, diagnostów laboratoryjnych oraz położnych. Dzięki nim cały proces leczenia przebiega sprawnie i komfortowo.

Leczenie kobiecej niepłodności

Jak można zatem leczyć niepłodność u kobiet? Metoda leczenia jest tak naprawdę dobierana w zależności od przyczyn utrudniających zajście w ciążę. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie leczenie farmakologiczne mające na celu przywrócenie owulacji lub wyrównanie gospodarki hormonalnej w organizmie. Zdarza się jednak też tak, że czasami jedyną szansą na posiadanie dziecka jest skorzystanie z metod wspomaganego rozrodu takich jak inseminacja domaciczna (IUI) lub zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF).

Pacjentki, które są zainteresowane umówieniem się na wizytę do specjalistów w Klinice Bocian w Szczecinie, zlokalizowanej przy ul. Plac Brama Portowa 1, mogą kontaktować się z placówką telefonicznie: +48 91 443 99 33 lub mailowo: szczecin@klinikabocian.pl.

https://klinikabocian.pl/kontakt/Szczecin

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama