29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

bazylika,kołobrzeg,muzeum,zabytkiDzięki staraniom Aleksandra Ostasza, dyrektora muzeum, do Kołobrzegu udało się zdobyć kilka ważnych dla nas zabytków. Niektóre z nich pochodzą z bazyliki.

Nie udało się to na 1000-lecie utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu, ani w ciągu kolejnych latach. Mowa o wspaniałych dziełach sztuki pochodzących z kołobrzeskiej bazyliki, które obecnie są w przechowywaniu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Niestety, nie było zgody na ich przewiezienie i pokazanie w mieście nad Parsętą. Sztuka ta udała się byłemu pracownikowi Muzeum Narodowego - obecnemu dyrektorowi muzeum w Kołobrzegu - Aleksandrowi Ostaszowi. - Chciałem bardzo podziękować dyrektorowi Muzeum Narodowemu w Szczecinie Lechowi Karwowskiemu, za dużą przychylność wobec kołobrzeskiego muzeum i wypożyczenie niezwykle cennych eksponatów - mówi Ostasz.

Takim bezcennym dziełem sztuki jest antaba z drzwi portalu głównego kolegiaty, odlana przez Jana Apengentera, wykonawcę słynnego kołobrzeskiego świecznika siedmioramiennego. Pochodzi ona z lat 30-tych XIV wieku. W kolegiacie znajduje się XIX-wieczna kopia (a w muzeum kopia kopii, odlana przez Romualda Wiśniewskiego). Oryginał został zamurowany w specjalnej niszy, razem z innymi zabytkami, celem uchronienia przed zniszczeniem w w 1944 roku. 21 października 1945 roku obywatel Jan Sporysz poinformował w telegramie wojewodę pomorskiego w Koszalinie o tym, że „Na ruinach katedry kołobrzeskiej odnaleziono ukryte bezcenne dzieła sztuki średniowiecznej”. Wkrótce do Kołobrzegu przybył H. Malinowski z Referatu Kultury i Sztuki Urzędu Pełnomocnika Rządu RP na Obwód Koszalin. Ze swojej wizyty sporządził sprawozdanie, datowane na 29 października 1945 roku. W jednym z punktów została wymieniona antaba z portalu głównego kolegiaty. Część zabytków wywieziono z Kołobrzegu, inne przewieziono do kościółków w okolicznych wsiach, resztę złożono na plebanii Parafii św. Marcina przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Antaba wydobyta z ruin kolegiaty została umieszczona w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a później, stała się zabytkiem prezentowanym na wystawie Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie, obecnie Muzeum Narodowe (przeczytaj historię kołatki).

Do Kołobrzegu trafiła także wspaniała figura św. Hieronima ze Strydonu z kolegiaty, który przetłumaczył biblię z hebrajskiego i greckiego na łacinę. Autor monografii o historii kolegiaty, Paul Hinz, podaje, że figury pochodzą z dawnych gotyckich ołtarzy. Johann Wachsen w pierwszej monografii historycznej Kołobrzegu z 1767 roku opisuje, że wraz z nastaniem reformacji, z bazyliki usunięto i zniszczono 40 wielkich ołtarzy. Były one niezgodne z nowymi normami wiary. Jak widać, zachowano część pochodzących z nich figur, przedstawiających ważne postaci. W kolegiacie prezentowane są dwie z nich: św. Tomasz Becket oraz św. Kosma lub św. Damian. Hinz datuje figurę według ołtarza wykonanego w 1377 roku, ale znawczyni historii sztuki Pomorza Zachodniego - Zofia Krzymuska-Fafius, twierdzi, że pochodzi ona z ok. 1500 roku i jest zbliżona do warsztatu Henneinga van der Heide. Obok tego zabytku, przywieziono również jeden policzek stalli rajców z XIV wieku. W kolegiacie znajdują się stalle rajców z motywem przepowiedni Sybilli z Tibur z końca XIV wieku. Drugie stalle są właśnie w Szczecinie. Według autorki opracowania historycznego kolegiaty, przedstawiają one św. Ottona.

Do Kołobrzegu trafiło również trochę broni, w tym ciekawe karabiny, armata okrętowa oraz szrotownica, znana także jako śrutownica. Do muzeum przewieziono też miecz oburęczny, prezentowany na fotografii przez Radosława Horanina. Całość eksponatów ma być zaprezentowana na wystawie Dzieje Kołobrzegu przy ul. Armii Krajowej. O szczegółach będziemy informować na naszym portalu.

bazylika,kołobrzeg,muzeum,zabytki