Light rain

21 lutego 2024    |    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
21 lutego 2024
    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Kolejny muzyczny czwartek w bazylice poświęcony został w całości muzyce romantycznej. Przed słuchaczami wystąpiła Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna.

Orkiestra składająca się z młodych i utalentowanych muzyków, pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, jest stałym wykonawcą podczas Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze". I jak zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem. Koncert Międzynarodowej Orkiestry Symfonicznej to gwarancja wybitnych wrażeń w ciekawym wykonaniu. Nie inaczej było podczas tegorocznego występu.

Tematem czwartkowego koncertu były symfoniczne kompozycje wielkich romantyków: "Uwertura Hybrydy op. 26" Feliksa Mendelsohn-Barthody, "IX Symfonia e-moll op. 95" Jana Dvoraka, a także Koncert Romantyczny homage'a na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Ryszarda Borkowskiego. Zaangażowane wykonanie, profesjonalne podejście młodych muzyków, wzbudziło ostentacyjne owacje zgromadzonej w gotyckiej świątyni publiczności. I choć koncert, ze względu na rozbudowane formy muzyczne, nieco się przeciągnął, to słuchacze potrafili nagrodzić muzyków za zgotowanie im wspaniałej muzycznej uczty. Muzyka romantyczna, choć dość rzadko wykonywana w kołobrzeskiej bazylice, jest muzyką szczególna, co do zasady wywodząca się z epoki romantyzmu, miała na celu łączenie religii i gnozy w coś, co dzisiaj nazywamy sztuką. Każdy spragniony takiego połączenia, kto udał się na czwartkową "Muzykę w katedrze", miał szansę tego zasmakować.