Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

27 września 2023    |    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
27 września 2023    
    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Ukazał się debiutancki tomik poezji autorstwa Krzysztofa Taudula. Matematyczne podejście do poezji może spodobać się wielu miłośnikom sztuki.


Krzysztof Taudul, mieszkaniec Ustronia Morskie, urodzony 33 lata temu, odkrył w sobie talent do pisania wierszy oraz malowania obrazów już w latach 90-tych. Własne przemyślenia, postrzeganie świata, emocje chętnie wyrażał w swej twórczości. Kilkakrotnie próbował swoich sił w konkursach literackich na szczeblu gminnym, zajmując wysokie lokaty. Otrzymał również nagrodę za wiersz „Femina 1960” w konkursie walentynkowym Głosu Pomorza. Po wielu namowach przyjaciół znających jego twórczość, postanowił wydać tomik poezji, zawierający 70 wierszy.

Krzysztof jest twórcą nowatorskiego gatunku w poezji i malarstwie, nazwanego przez niego piramitronizmem. Swój styl pisania opiera on na liczbie Pi – 3,14. Całą twórczość piramitrońską autor dzieli na trzy typy: piramitrony typu A, B, C. Wszystkie wiersze piramitrońskie składają się siedmiu rozszerzających się wersów, tworzących kształt piramidy. Cechą charakterystyczną piramitronów typu A, jest to, że myśl zawarta jest zawsze w dwudziestu dwóch słowach, podzielonych przez siedem wersów, co w wyniku da liczbę 3,14. W piramitronach typu B, dwadzieścia dwa słowa powiększa się co siedem słów. Piramitrony typu C składają się zawsze z dziewiętnastu słów, a ostatni wers, podobnie jak w piramitronach typu A, musi mieć 9, 11, lub 13 sylab.

Ponadto, do każdego wiersza piramitrońskiego, zbudowana jest piramida, w którą wpisany jest dany wiersz. Odczytywanie wiersza w piramidzie, podobne jest do odczytywania obrazów i rzeźb piramitrońskich oraz pisma supełkowego. Zasady te omówione są w debiutanckim tomiku autora pod tytułem „Sentencja Egzystencji”, który warto mieć i zapoznać się z nowatorskim stylem pisania.

Kontakt z autorem tomiku wierszy: Krzysztof Taudul, tel. 509-644-299.

Wiersz piramitroński typu A:

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama