menu
Ogłoszenia ***  Sprzedawca New Balance  (Dam Pracę)  ***  Sprzedam naszyjnik Swarovskiego  (Sprzedam)  ***  Remont  (Usługi)  *** 

Szczątki CASY na wystawie w muzeum

informacje kołobrzeg, casa, muzeum, wystawaMuzeum Oręża Polskiego wzbogaciło swoje zbiory o szczątki samolotu CASA C 295-M o numerze 019, który rozbił się 23 stycznia 2008 roku w Mirosławcu.


Do katastrofy doszło 23 stycznia 2008 roku. Podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Mirosławcu doszło do nieświadomego doprowadzenia przez załogę do nadmiernego przechylenia samolotu, co doprowadziło do zderzenia z ziemią. W wyniku wypadku lotniczego zginęło 4 członków załogi i 16 pasażerów, w tym pułkownik pilot Wojciech Maniewski i generał brygady pilot Dariusz Maciąg. Obydwaj spoczęli na cmentarzu w Kołobrzegu.

Pomysłodawcą i inicjatorem przekazania szczątków samolotu do kołobrzeskiego muzeum jest starosta Tomasz Tamborski. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu firmy "Bastion" Marty Michalskiej, która była również mecenasem całego przedsięwzięcia. Szczątki zostały umieszczone na wystawie pt. "Polskie Skrzydła w Służbie Rzeczpospolitej". Dyrektor muzeum, Paweł Pawłowski, zadbał o ciekawą aranżację ekspozycji, w tym o zaprezentowanie sylwetek ofiar katastrofy. Podczas uroczystości, obecne były wdowy po tragicznie zmarłych pilotach: Małgorzata Maj, Elżbieta Maniewska i Maria Kawka. Nie kryły swojego wzruszenia z kołobrzeskiej inicjatywy. Dzięki niej, pamięć o tej smutnej katastrofie i pilotach oddanych służbie Rzeczpospolitej Polskiej, przetrwa dla potomnych.

informacje kołobrzeg, casa, muzeum, wystawa

informacje kołobrzeg, casa, muzeum, wystawa

informacje kołobrzeg, casa, muzeum, wystawa

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.