Broken Clouds

9°C

Kołobrzeg

15 kwietnia 2024    |    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc
15 kwietnia 2024    
    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, kaleta, wernisaż, gswW Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż Dariusz (Dariussa) Kalety. Jego twórczość jest znana w Polsce, a artysta jest coraz bardziej popularny za granicą.


"W kręgu człowieka" tak zatytułowana jest jubileuszowa wystawa szefa Galerii Sztuki Współczesnej - Dariusza Kalety. Ten kołobrzeski artysta zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na coraz większą popularność jego prac w kraju i za granicą. Wystawa "Moja Sarmacja" otworzyła mu drzwi do najważniejszych galerii. Jego tryptyk z Arystotelesem, Sokratesem i Platonem - trzema bezdomnymi z książkami w rękach, w ramach "Grupy Apelesa" pokazywany był w wielu galeriach w Europie Środkowej. Twórczość Dariussa w galerii w ratuszu można oglądać do września.

Dariusz (Dariuss) Kaleta Urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom główny otrzymał w 1987 roku w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego (plakat), a dyplom dodatkowy w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. Uprawia malarstwo sztalugowe. W dorobku ma czternaście wystaw indywidualnych, m.in. w Chorzowie, Katowicach, Ciechanowie, Kołobrzegu, Koszalinie, Warszawie, oraz wiele wystaw zbiorowych, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Creil (Francja). Cykl Dariussa „Moja Sarmacja” od 4 lat pokazywany jest z powodzeniem w galeriach i muzeach w całej Polsce, m.in. w Galerii SD w Warszawie, na Zamku Dzikowym w Tarnobrzegu, w Muzeum Narodowym w Przemyślu i w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Artysta wziął udział w wystawie Sopockiego Domu Aukcyjnego „Czar kobiet, urok kwiatów” obok takich dawnych i współczesnych mistrzów pędzla, jak: Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Alfred Wierusz-Kowalski, Henryk Siemiradzki czy Leszek Maestro Żegalski. Jego autoportrety znajdują się w jedynej i największej kolekcji autoportretów polskich artystów „Artyści sami o sobie” kolekcjonera Andrzeja Cerlińskiego. Kolekcja obejmuje malarzy polskich, począwszy od XVIII wieku, w tym np. Norblina, Gersona, Mehoffera.

 

informacje kołobrzeg, kaleta, wernisaż, gsw

informacje kołobrzeg, kaleta, wernisaż, gsw

informacje kołobrzeg, kaleta, wernisaż, gsw

informacje kołobrzeg, kaleta, wernisaż, gsw

informacje kołobrzeg, kaleta, wernisaż, gsw

informacje kołobrzeg, kaleta, wernisaż, gsw

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama