Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, muzyka, katedra, festiwal, gitaryWieczorem muzyki hiszpańskiej zakończyła się "Muzyka w Katedrze". W przeciwieństwie do inauguracji, zakończenie było fantastyczne.


To był hit tegorocznego festiwalu. I trzeba przyznać, że pierwszy raz w historii "Muzyki w Katedrze" spotkaliśmy się z muzyką dawną z Półwyspu Iberyjskiego. Do tej pory, w murach tej szacownej świątyni gościła muzyka klasyczna autorstwa wybitnych kompozytorów, których nazwiska zapisały się w historii Europy czy świata. Tymczasem usłyszeliśmy kompozycje minionych czasów, autorstwa nieznanych nam kompozytorów, często księży, o których twórczości wiemy bardzo niewiele.

Przed kołobrzeską publicznością wystąpił zespół "Jacaras", powstały w 2009 roku. Stworzyli go studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierownictwem Piotra Zaleskiego. Obok gitar i perkusji, występuje w nim znakomita wokalistka - Julieta Gonzales-Springer z Meksyku. Jej śpiew był niezwykły. Wspaniale wyróżniał się na tle brzmienia gitar, miejscami powiewał jak flaga na wietrze, a z drugiej strony rewelacyjnie komponował się z ciekawymi aranżacjami dawnych kompozycji. Zarówno styl utworów jak i ich historia, legły u fundamentów znanego dziś flamenco. Podczas ostatniego już koncertu w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" wysłuchaliśmy kompozycji, które zawierają w sobie mieszankę kultury, sporo egzotyki, ale z drugiej strony, nawiązują do kontaktu człowieka z Bogiem, do jego życia i śmierci, a także dobra, do którego powinno się dążyć na tym łez padole, co jak wiadomo, nie zawsze jest takie proste. Na podkreślenie zasługuje profesjonalizm muzyków, dbałość o brzmienie każdego akordu. To oddanie muzyce można było odczuć przez cały koncert. Kto nie był, może posłuchać fragmentów w materiale video.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama