Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

21 maja 2024    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
21 maja 2024    
    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, festiwal, muzyka w katedrze, orkiestraUczestnicy Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych wraz z ekspertami nie zawiedli podczas "Muzyki w Katedrze".


Kolejny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" jest pokłosiem Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych organizowanych przez Stowarzyszenie Fundusz Promocji Talentów (Koszalin). Kierownictwo artystyczne po raz kolejny objął wybitny instrumentalista, wirtuoz skrzypiec, koncertmistrz, występujący prawie na wszystkich kontynentach - profesor Jan Stanienda. Artysta, obok Adama Wagnera, Bartosza Bryły, Wiesława Kwaśnego, Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej i Krzysztofa Śmietany zagrał również na skrzypcach. W roli muzykujących pedagogów wystąpili ponadto: Piotr Reichert (altówka), Lidia Grzanka-Urbaniak (wiolonczela) i Leszek Sokołowski (kontrabas).

Podczas koncertu usłyszeliśmy przede wszystkim kompozycje Antonio Vivaldiego: Koncert skrzypcowy a-moll, Koncert d-moll na dwoje skrzypiec, Koncert skrzypcowy d-moll na dwoje skrzypiec i wiolonczelę, a także Sinfonię G-dur. Były także inne kompozycje, ale trzeba powiedzieć, że orkiestra najlepiej zabrzmiała właśnie w tych kompozycjach. Ciężko jest pisać o grze mistrzów, wybitnych i uznanych profesorów, gdyż są to ludzie, którzy mają opanowaną nie tylko technikę, ale również świetnie interpretują wielkich kompozytorów i to dało się miejscami słyszeć, a co należy zaliczyć na wielki plus całego przedsięwzięcia. Zamiast zwykłego odegrania kompozycji zapisanych w repertuarze, mogliśmy usłyszeć zabawę dźwiękiem, doskonale wypracowaną dynamikę i konsekwencję w technice. Spoglądając na młodych ludzi, którzy bardzo przeżywali czwartkowy występ, dało się miejscami zauważyć nieco stresu. Przechadzając się w letnie przedpołudnie w różnych częściach miasta, mogłem usłyszeć, ile pracy włożyli w to, żeby dobrze wypaść, żeby nauczyć się czegoś nowego podczas kontaktów z wybitnymi muzykami. Codzienne poranne próby, walka z techniką, interpretacje. To kosztuje dużo pracy i czasami nerwów, bo przecież ci młodzi muzycy wiedzą, że profesorowie i tak niemal wszystko usłyszą. Ale było wyśmienicie i polecam szczególnie Koncert skrzypcowy a-moll Vivaldiego w materiale video.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama