Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

21 maja 2024    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
21 maja 2024    
    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, anglia, wystawa, muzeum10 lipca o godzinie 19.00, w 73 rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Wielką Brytanię, w Muzeum odbył się wernisaż nowej wystawy: Polacy w Bitwie o Anglię.


Ideą ekspozycji przygotowanej przez kołobrzeskie muzeum jest przybliżenie widzom roli polskich lotników w jednej z ważniejszych operacji wojennych podczas II wojny światowej. Pragniemy także pokazać mało znane eksponaty z naszej kolekcji związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie, w tym sławnym dywizjonem 303 opisanym w powieści Arkadego Fiedlera. Na wystawie głównej Dzieje Oręża Polskiego prezentujemy ubiory polowe, galowe pilotów z 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej” przekazane nam przez mjr Eugeniusza Prusieckiego oraz ppor. Jana Czarnoty z 301. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. W Gabinecie Zbiorów Specjalnych posiadamy bogaty zbiór dokumentów fotograficznych 303 i 300 dywizjonu. Na wystawie będzie można zobaczyć także model samolotu PZL 23 Karaś i haubę lotniczą Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie z samolotu Łoś, który we wrześniu 1939 r. przymusowo lądował na terenach zajętych przez Rosjan, oraz fotografie polskich samolotów przedwrześniowych używanych w wojnie obronnej.

Mundury i uzbrojenie wzbogacone zostaną prezentacjami użyczonymi nam przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (wystawa posterowa Lotnicy Polscy w Bitwie o Anglię) oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (wystawa posterowa Polacy w Bitwie o Wielką Brytanię), a także kolekcjonerskimi modelami samolotów (m.in. brytyjskie Hawker Hurricane, Spitfire a także niemiecki Me-109), które zaoferowali nam modelarze: Stanisław Sznajdrowski prowadzący bloga Samoloty z kartonu.blogspot.com, Stowarzyszenie Modelarzy Kołobrzeskich Szkwał. Spotkanie na pikniku lotniczym w Świdwinie zaowocowało nawiązaniem współpracy z Fundacją Historyczną Polskiego Lotnictwa i możliwością prezentacji książki: „Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię” Grzegorza Śliżewskiego, Grzegorza Sojdy i Piotra Hodyra (wyd. 2012r).

Wystawa czasowa 10.07-31.08.2013 r. Kamienica Kupiecka, ul. ppor Emilii Gierczak 5, Poniedziałek 9.00-14.00, Wtorek-niedziela 9.00-18.00.

informacje kołobrzeg, anglia, wystawa, muzeum

informacje kołobrzeg, anglia, wystawa, muzeum

informacje kołobrzeg, anglia, wystawa, muzeum

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama