Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Rocznik trafił do czytelników i miłośników historii

W Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima odbyło się spotkanie autorskie z autorami tekstów do tomu pierwszego "Rocznika Kołobrzeskiego", który jednak ukazuje się już po raz czwarty. Dotychczas było to jednak czasopismo. Od tego roku będzie to książka, a jej redaktorem został Edward Stępień, który poświęcił dużo pracy, aby dzieło to powstało. Wystarczy powiedzieć, że razem z Karoliną Kowalczuk społecznie dokonali składu publikacji, która ukazała się dzięki wsparciu osób prywatnych i sponsorów.

Podczas spotkania podkreślano, że jest ewenementem fakt, że w Kołobrzegu potrafi działać grupa osób, która choć działa także w innych ośrodkach: Koszalinie, Słupsku czy Szczecinie, to jednak znajduje czas na napisanie oryginalnych artykułów z zakresu historii czy ogólnie tematyki kołobrzeskiej. Autorom, za wkład pracy podziękowała zastępca prezydenta ds. społecznych, Ilona Grędas-Wójtowicz, a dr Mariusz Miedziński mówił z kolei sporo o szansach na rozwój Kołobrzegu, wskazując tu także starania miasta w zakresie Europejskiej Stolicy Kultury. Na koniec spotkania, rocznik trafił bezpłatnie w ręce czytelników.

Książka jest dostępna w dwóch kołobrzeskich księgarniach: przy ul. Ratuszowej i przy ul. Giełdowej. Koszt to ok. 30 zł.

Lista artykułów:
1. Robert Dziemba: Budowa Pomnika Zaślubin w Kołobrzegu
2. Edward Stępień:  Ruch "Wolność i Pokój” we wspomnieniach Jacka Dacha
3. Adrian J. Bartha: Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu
4. Mariusz Miedziński:  Stan obecny i perspektywy rozwoju portu morskiego w Kołobrzegu w III dekadzie XXI w.
5. Tomasz Łowkiewicz: Posterunek rozpoznania systemów radiolokacyjnych pod Kołobrzegiem
6. Robert Dziemba: W poszukiwaniu Komitetu Opieki nad Grobami Polskich i Radzieckich Żołnierzy
7. Dawid Kabaciński: Kontakty sportowe polsko - hiszpańskie w okresie międzywojennym
8. Grzegorz Bargiel, Edward Stepień: Narodziny i wiek chłopięcy kołobrzeskiej koszykówki 1952-1984