Broken Clouds

22 maja 2024
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Wystawa na 50-lecie fotografii Kazimierza Ratajczyka

To już ostatni wernisaż w Galerii Sztuki Współczesnej im. Ściesińskich w Kołobrzegu. Tym razem, zobaczyć można przekrój twórczości znanego kołobrzeskiego fotografa i fotoreportera, Kazimierza Ratajczyka. Jego dziadek, Jan Ratajczyk, wraz z rodziną osiedlił się w Kołobrzegu. Rodzice Kazimierza, Stanisław i Dolores, początkowo mieszkali w Niemierzu, gdzie na świat przyszedł ich syn Kazimierz, który od 1948 roku mieszkał w Kołobrzegu. Można więc powiedzieć, że to w pewien sposób pionier Kołobrzegu, choć nie osiedleniec.

Od lat 60-tych, Kazimierz Ratajczyk zajmował się fotografią zawodowo, z pierwszą legitymacją prasować z "Kuriera Ilustrowanego". W 1973 roku założył w Kołobrzeskie Towarzystwo Fotograficzne. I tak fotografował, zawodowo, bo to jego praca i hobbystycznie. Przez wiele lat był fotoreporterem "Głosu Koszalińskiego". Jest także wydawcą i właścicielem Wydawnictwa REDA. Dziś te wszystkie wspomnienia, zwłaszcza te związane ze środowiskiem morskim, z którym autor zdjęć jest związany, można było usłyszeć podczas wernisażu, na którzy licznie stawili się kołobrzeżanie, w tym znajomi i koledzy pana Kazimierza.

Wiele fotografii, prezentowanych na wystawie, ma charakter sentymentalny, pokazuje nieistniejący już Kołobrzeg, ważne osoby z naszego środowiska morskiego, kultury czy sztuki. Warto więc wybrać się do ratusza i zobaczyć świat uwieczniony przez Kazimierza Ratajczyka.