10 grudnia 2023    |    Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
10 grudnia 2023
    Imieniny: Julia, Judyta, Daniel

Kołobrzeg prezentował kandydaturę na ESK w Warszawie

Od poniedziałku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbywają się spotkania poświęcone pierwszemu etapowi selekcji miast kandydujących o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Jak już pisaliśmy (zobacz), w szranki stanęło 12 polskich miast: Bielsko – Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie – Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów, Toruń. Kandydatury ocenia 12-osobowa komisja konkursowa, która składa się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasto Kołobrzeg zaprezentowało się dziś o godz. 15.00. Sama prezentacja to złożona wizja miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury 2029, według określonych elementów, które są przedkładane miastom-kandydatom. Trzeba odpowiedzieć na wiele kwestii i problemów, rozwiązać je w ujęciu historycznym, teraźniejszym, ale i przyszłym. Stolica kultury to nie tylko oddziaływanie do wewnątrz, ale i na zewnątrz. Naszą kandydaturę prezentował 10-osobowy zespół, w tym twórcy samej aplikacji: llona Grędas-Wójtowicz, Krzysztof Landsberg oraz Rafał Kolikow.

Kto zakwalifikuje się do drugiego etapu? Wyniki poznamy w piątek.