Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Prawosławna ikona św. Mikołaja Cudotwórcy w muzeum [wideo]

23 maja kierownik Działu Historii Kołobrzegu, dr Robert Dziemba, został zawiadomiony o odkryciu szczątków ludzkich w miejscowości Obroty w gminie Kołobrzeg. Na miejscu, obok pracownika muzeum, pojawił się Jan Orliński, szef Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta", a także kołobrzescy policjanci. Przy fundamencie domu, który właściciele postanowili ocieplić, znajdowały się ludzkie kości. Właściciel znalazł przy nich metalowy przedmiot. Wstępna analiza wykazała, że jest on nie tylko stary, ale pochodzi z Rosji.

24 maja Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza „Parsęta" od rana prowadziła prace poszukiwawcze. Nadzorowała je archeolog z Działu Historii Kołobrzegu – mgr Ewa Kozak. Dzięki staraniom członków „Parsęty" udało się podjąć szczątki trzech osób. Wszystko wskazuje na to, że w badanym miejscu szczątków jest więcej. Mogliśmy eksplorować tylko część terenu, przylegającą do zaplanowanych prac.

Wydobyte szczątki zostały pochowane na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu. Wydobyte zabytki, Prokuratura Rejonowa przekazała na rzecz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Do zasobu materialnego weszły: żeton metalowy, dwa krzyżyki i ikona.

Najcenniejszym zabytkiem jest ikona podróżna z wizerunkiem św. Mikołaja Cudotwórcy, arcybiskupa Myr Licyjskich (Swiatitiel Nikołaj, archijepiskop Mirlikijskij, czudotworec). W ustaleniu datowania pomagał nam prof. Grzegorz Podruczny. Święty Mikołaj był przedstawiany z brodą, otwartą księgą i z gestem błogosławieństwa. Zarówno forma przedstawienia, jak i ikonografia, wskazują, że jest to ikona prawosławna, wykonana ok. II połowy XVIII wieku. Podobne znajdowano na polach bitewnych z udziałem żołnierzy rosyjskich m.in. z okresu wojny siedmioletniej. Był uznawany za patrona m.in. pielgrzymów i podróżnych.

Dwa kolejne znalezione zabytki to krzyżyki. Na podstawie analizy porównawczej przyjęto, że są to również krzyżyki prawosławne, niemniej wymaga to prowadzenia dalszych badań. Ciekawym znaleziskiem jest żeton. Jest to albo żeton folwarczny, albo token (liczman), służący w dawnej rachunkowości, z wizerunkiem Ludwika XIV i Herbem Wielkim Królestwa Francji w postaci fleur-de-lys, czyli trzech lilii na błękitnej tarczy zwieńczonej koroną, obowiązujący do rewolucji francuskiej.

Zabytki w postaci krzyżyków i ikony, jako wyjątkowa rzadkość, jeśli idzie o wyposażenie żołnierzy rosyjskich w wojnie siedmioletniej, którzy trzy razy oblegali Kołobrzeg: w 1758, 1760 i 1761 roku, można zobaczyć w Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów.


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama