Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

13 kwietnia 2024    |    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
13 kwietnia 2024    
    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Spotkanie z historią miasta i powiatu w muzeum

Dobiegło końca zadanie realizowane przez Fundację Historia Kołobrzeg z budżetu powiatu kołobrzeskiego, związane z wydaniem trzeciego numeru "Rocznika Kołobrzeskiego". Finałem rocznej pracy autorów tworzących to czasopismo było dzisiejsze spotkanie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, na które licznie stawili się czytelnicy i pasjonaci dziejów naszego miasta. Wziął w nim udział dr Artu Wasiewski, przewodniczący Rady Muzeum i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeskiego, Ilona Grędas-Wójtwociz, zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. społecznych oraz starosta Tomasz Tamborski, autor słowa wstępnego do czytelników, który przekonywał, że w przyszłorocznym budżecie powiatu nie zabraknie pieniędzy na kolejny numer historycznego czasopisma. Dostał za to brawa.

Autorzy omawiali swoją pracę badawczą nad artykułami o historii Kołobrzegu. Dr Adrian Bartha opowiadał nie tylko o historii Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, ale także o funkcjonowaniu kołobrzeskiego sądownictwa w powojennym mieście. Warto podkreślić, że sąd przez pewien czas mieścił się właśnie przy ul. Armii Krajowej 13, w Pałacu Braunschweigów. Mecenas Edward Stępień nawiązywał do historii sądu kołobrzeskiego, opowiadając ciekawe anegdoty, ale także opowiadał o swojej pracy nad artykułem o żołnierzu z 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu, skazanym na karę więzienia za coś, co podczas wprowadzenia stanu wojennego przestępstwem nie było. Przez działanie państwa został zmuszony do emigracji, na której przebywa po dziś dzień. Tomasz Łowkiewicz opowiedział o ostatnim locie MiG-a 23 z lotniska w Bagiczu, który rozbił się w Belgii w 1989 roku, zaś młody historyk - Igor Niewiadomski, przypomniał historię budowy w 1963 roku Pomnika Zaślubin, który miał być Pomnikiem Wyzwolenia. Dr Mariusz Miedziński podsumował rozwój Kołobrzegu na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku, wskazując na inwestycje hotelowe i apartamentowe w regionie kołobrzeskim.

Spotkanie poprowadził nasz redakcyjny kolega, Robert Dziemba, który jest autorem artykułu o Benjaminie Raule - dyrektorze Marynarki Wojennej Elektoratu Brandenburgii, a także o pochówkach żołnierzy po walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Na koniec spotkania, pracownik kołobrzeskiego muzeum otrzymał Złoty Medal XV-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za propagowanie tradycji oręża polskiego, historii wojskowej, zwłaszcza Marynarki Wojennej, oraz aktywizację społeczeństwa obywatelskiego. Finałem spotkania było rozdanie czasopisma osobom przybyłym na spotkanie i świąteczne życzenia.

W tym miejscu można pobrać elektroniczną wersję "Rocznika Kołobrzeskiego" Nr 3/2022 (kliknij).
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama