Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

4 grudnia 2022    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2022    
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Solowy debiut Weroniki Włodarczyk z Preußisches Kammerorchester Prenzlau

W niedzielę 6 listopada br. we wczesnogotyckim kościele Musikkirche Malchow niedaleko Göritz (Brandenburgia) już po raz siódmy odbył się koncert zatytułowany "Podium Talentów" ("Talentenpodium"), zorganizowany przez Ueckermärkische Kulturagentagentur GmbH. Do udziału w koncercie zostały zaproszone wyróżniające się talenty muzyczne z Meklemburgii, Brandenburgii, a także z ukierunkowanych na kształcenie profesjonalne szkół muzycznych Berlina. Celem projektu było umożliwienie najzdolniejszym (laureatom międzynarodowych konkursów muzycznych) występu z profesjonalną orkiestrą - z Preußisches Kammerorchester Prenzlau pod batutą wybitnego dyrygenta Jürgena Brunsa. Do udziału w tym wyjątkowym koncercie została zaproszona także mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, studentka klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie oraz podopieczny wpomnianej pani profesor szesnastoletni kontratenor Alexander Kalischewski. Weronika znakomicie wykonała arię Teodaty "Che colpa e la mia" z opery "Flavio" Georga Friedricha Händla oraz arię Cherubina "Voi che sapete" z opery "Wesele Figara" Wofganga Amadeusa Mozarta, zachwycając publiczność piękną barwą głosu, a także swoją nietuzinkową aparycją. Alexander brawurowo zaśpiewał arię Vagausa "O servi volate" z oratorium "Juditha triumphans" Antonio Vivaldiego. Cudowne brzmienie orkiestry smyczkowej stopionej z klawesynem w arii Händla kontrastowało z mozartowskim pizzicato w arii Cherubina. Efekt potęgowała fenomenalna akustyka wewnątrz kościoła.

Wybudowany w II połowie XIII wieku kościół w Malchow przez wiele stuleci pełnił rolę ewangelickiej wiejskiej świątyni i nazywany był Dorfkirche Malchow. Od 1958 roku, kiedy odbyło się w nim ostatnie nabożeństwo, stał pusty i niszczał. Po pół wieku, dzięki inicjatywie przeprowadzenia w nim międzynarodowego konkursu muzycznego (Internationaler Malchower Kirchenpreis), pozyskano środki na odbudowę kościoła i od 2009 roku stanowi on centrum kulturalne w regionie, w którym odbywają się regularne koncerty oraz corocznie wspomniany konkurs. Stąd od 15 lat pełni on głównie rolę sali koncertowej i nosi oficjalną nazwę Kościoła Muzycznego w Malchow - Musikkirche Malchow. Chlubą kościoła jest zachowany w idealnym stanie barokowy anioł chrzcielny (Taufengel), podwieszony do sufitu w miejscu podziału stref na widownię i na scenę.

Podczas koncertu 6 listopada słuchacze wypełnili kościół do ostatniego miejsca, także miejsca stojące były zajęte. Poza kilkoma występami wokalnymi w ramach "Talentenpodium" popisywali się młodzi wirtuozi skrzypiec, wiolonczeli, fletu poprzecznego i fortepianu z Niemiec, Chile, Polski, Korei Południowej oraz Rumunii.

Weronice gratulujemy serdecznie udanego debiutu w znakomitym towarzystwie.

Fot. Romuald Kalischewski
od lewej Weronika Włodarczyk, Jürgen Bruns, Alexander Kalischewski

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama