4 grudnia 2022    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2022
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

Solowy debiut Weroniki Włodarczyk z Preußisches Kammerorchester Prenzlau

W niedzielę 6 listopada br. we wczesnogotyckim kościele Musikkirche Malchow niedaleko Göritz (Brandenburgia) już po raz siódmy odbył się koncert zatytułowany "Podium Talentów" ("Talentenpodium"), zorganizowany przez Ueckermärkische Kulturagentagentur GmbH. Do udziału w koncercie zostały zaproszone wyróżniające się talenty muzyczne z Meklemburgii, Brandenburgii, a także z ukierunkowanych na kształcenie profesjonalne szkół muzycznych Berlina. Celem projektu było umożliwienie najzdolniejszym (laureatom międzynarodowych konkursów muzycznych) występu z profesjonalną orkiestrą - z Preußisches Kammerorchester Prenzlau pod batutą wybitnego dyrygenta Jürgena Brunsa. Do udziału w tym wyjątkowym koncercie została zaproszona także mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, studentka klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie oraz podopieczny wpomnianej pani profesor szesnastoletni kontratenor Alexander Kalischewski. Weronika znakomicie wykonała arię Teodaty "Che colpa e la mia" z opery "Flavio" Georga Friedricha Händla oraz arię Cherubina "Voi che sapete" z opery "Wesele Figara" Wofganga Amadeusa Mozarta, zachwycając publiczność piękną barwą głosu, a także swoją nietuzinkową aparycją. Alexander brawurowo zaśpiewał arię Vagausa "O servi volate" z oratorium "Juditha triumphans" Antonio Vivaldiego. Cudowne brzmienie orkiestry smyczkowej stopionej z klawesynem w arii Händla kontrastowało z mozartowskim pizzicato w arii Cherubina. Efekt potęgowała fenomenalna akustyka wewnątrz kościoła.

Wybudowany w II połowie XIII wieku kościół w Malchow przez wiele stuleci pełnił rolę ewangelickiej wiejskiej świątyni i nazywany był Dorfkirche Malchow. Od 1958 roku, kiedy odbyło się w nim ostatnie nabożeństwo, stał pusty i niszczał. Po pół wieku, dzięki inicjatywie przeprowadzenia w nim międzynarodowego konkursu muzycznego (Internationaler Malchower Kirchenpreis), pozyskano środki na odbudowę kościoła i od 2009 roku stanowi on centrum kulturalne w regionie, w którym odbywają się regularne koncerty oraz corocznie wspomniany konkurs. Stąd od 15 lat pełni on głównie rolę sali koncertowej i nosi oficjalną nazwę Kościoła Muzycznego w Malchow - Musikkirche Malchow. Chlubą kościoła jest zachowany w idealnym stanie barokowy anioł chrzcielny (Taufengel), podwieszony do sufitu w miejscu podziału stref na widownię i na scenę.

Podczas koncertu 6 listopada słuchacze wypełnili kościół do ostatniego miejsca, także miejsca stojące były zajęte. Poza kilkoma występami wokalnymi w ramach "Talentenpodium" popisywali się młodzi wirtuozi skrzypiec, wiolonczeli, fletu poprzecznego i fortepianu z Niemiec, Chile, Polski, Korei Południowej oraz Rumunii.

Weronice gratulujemy serdecznie udanego debiutu w znakomitym towarzystwie.

Fot. Romuald Kalischewski
od lewej Weronika Włodarczyk, Jürgen Bruns, Alexander Kalischewski