29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

"Na Granicy Światów" w GSW

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej im. Ściesińskich w kołobrzeskim ratuszu. Tym razem to wystawa niezwykła, dopiero co zainaugurowana wernisażem, z udziałem znakomitych gości. Niezwykła, nie tylko ze względu na prezentowaną tematykę, którą spaja tytuł "Na Granicy Światów", ale także ze względu na połączenie rzeźby i malarstwa. Prezentowane są tu dzieła Sylwestra Chłodzińskiego i Karola Bąka.

Sylwester Chłodziński to rzeźbiarz, który urodził się w 1965 roku w Częstochowie. Dyplom czeladniczy z rzeźby w drewnie ukończył w pracowni Mistrza Rzemiosł Artystycznych – Stanisława Kijeńskiego. Tworzy zarówno w drewnie jak i w marmurze, stali ,brązie oraz ceramice. Posiada wieloletnią praktykę w zawodzie renowatora – odrestaurowywał  między innymi Sanktuarium Franciszkanów w Kazimierzu nad Wisłą. Artysta brał też udział w realizacjach pomników miejskich /m.in. pomnik Jakuba Boehme w Zgorzelcu,  pomnika Powstańców Wielkopolskich w Brzozie i Barcinie/. Pracował przy wystroju i scenografii  Tajemnic Karkonoskich w Karpaczu. Brał udział w plenerach artystycznych w Polsce / realizacja największej głowy Ducha Gór oraz pomnik Napoleona w Pławnej, praca przy wystroju Zamku Śląskich Legend / oraz w plenerach międzynarodowych /Czechy, Grecja, Polska, Hiszpania/ Ma na swym koncie kilkanaście wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych zarówno w Polsce jak i za granicą. (za: www.va-gallery.pl).

Karol Bąk urodził się 30 maja 1961 roku w Kole w województwie wielkopolskim. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i otrzymał dyplom wystawiennika wnętrz. W 1984 roku rozpoczął studia na Wydziale Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu). Artysta od początku wiedział, jaką drogę kształcenia pragnie wybrać – Malarstwo, Grafika, Rzeźba był to kierunek prestiżowy i postrzegany jako „kierunek czystej sztuki”. Wiedział, że to najwłaściwszy dla niego wybór. Studia ukończył w 1989 roku dwoma dyplomami z wyróżnieniem, zarówno z grafiki, u profesora Tadeusza Jackowskiego, jaki i z rysunku, w pracowni profesora Jarosława Kozłowskiego. Warsztat malarski doskonalił u Andrzeja Macieja Łubowskiego w Liceum Plastycznym, a już na studiach u prof. Andrzeja Kurzawskiego. W 1989 roku Karol Bąk ukończył studia dwoma dyplomami z wyróżnieniem – za swoją grafikę otrzymał w Toruniu nagrodę „Dyplom 89”. Artysta od 1988 roku miał kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych. Wśród tych ostatnich m.in. Surrealiści Polscy (Warszawa 2008), ART.-EXPO (Nowy York, Las Vegas 2008), Primavera (Rotterdam, Holandia 2008 i 2009), Czar kobiet. Urok kwiatów (Sopot 2009), Magical Dreams (Włocławek 2011), Art Revolution Taipei (Tajpej, Tajwan 2012 i 2013), ARTEUOMO (Rzym, Włochy 2012), Magical Dreams II (Szczyrk 2013). Jego dzieła stały się również inspiracją dla studentów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, którzy na podstawie strojów stworzonych na obrazach, zaprojektowali własne kreacje. Brał udział w międzynarodowych plenerach w kraju i za granicą m.in. w Segovii w Hiszpanii. (za: www.karolbak.com).