19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Hala „Łuczniczka” kolejny raz zgromadziła wielbicieli poezji Kaczmarskiego. Uczestnicy konkursu przyjechali z całej Polski. Wieczorem wystąpił Przemysław Gintrowski.

VIII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” różniła się od poprzednich. Organizatorzy przygotowali dwie innowacje. Po raz pierwszy przyznano specjalną nagrodę kulturalną im. Władysława Stasiaka, którą ufundowała żona tragicznie zmarłego polityka: Barbara Stasiak. Atrakcją festiwalu była NOC ANTYCZNA, podczas której prezentowano teksty Jacka Kaczmarskiego odnoszące się do świata antycznego oraz teksty Zbigniewa Herberta dotyczące mitologii. Wystąpił m.in. Przemysław Gintrowski.

Festiwal rozpoczął się od przesłuchania uczestników konkursu. Wzięli w nim udział soliści i zespoły, w sumie 20 chętnych, a zwycięzca może być tylko jeden. Każdy zaprezentował dwa utwory, jeden autorstwa Jacka Kaczmarskiego, a drugi własny. Najmłodsza uczestniczka konkursu, Emilia Lichocka, ma 12 lat. Zdecydowała się na taki repertuar, bo jak mówi, uwielbia poezję Jacka Kaczmarskiego, bo odzwierciedla prawdziwe życie.

Emocji publiczności dostarczył zespół „Fanatycy” z Garwolina. W osłabionym składzie, bo bez klawiszowca, ale pozostałe dwanaście osób i tak ledwo zmieściło się na scenie. – Mamy trochę tremy, bo jest nas sporo na scenie i odpowiedzialność jest za wiele osób, nie tylko za siebie - mówi jedna z wokalistek. Zespół to nie jedyna reprezentacja Garwolina. Wystąpił także solista Arkadiusz Buczkowski – Moje zainteresowanie poezją śpiewaną wzięło się stąd, że w Garwolinie od kilku lat jest organizowany przegląd piosenki Jacka Kaczmarskiego. W jego programach jest bardzo dużo wspaniałych utworów, a moim ulubionym jest program „Raj” i właśnie z niego zaprezentuję tekst.

Udział w konkursie wymaga przygotowania. Niektórzy z uczestników chcieli wystąpić w poprzednich edycjach, ale nie czuli się na siłach. Przykładem może być Konrad Michalak z Łodzi. – Z zamiarem przyjazdu na festiwal nosiłem się od kilku lat, tylko wcześniej nie miałem pomysłu jak wypełnić przestrzeń, którą dostajemy od organizatorów. Utwór autorski powstał bez mała na zamówienie, bo wcześniej nie pisałem i to będzie debiut.

Wykonawcom przysłuchiwało się jury pod przewodnictwem Jana Poprawy. Część konkursową poprowadził znany z telewizji, Jarosław Gugała. Oprócz nagród przyznanych przez jury, rywalizowano także o nagrodę publiczności. Uczestnictwo w takiej imprezie to niezapomniane i fajne przeżycie. Część uczestników deklaruje, że to nie jest ich ostatni występ i z całą pewnością wrócą do Kołobrzegu za rok.

I nagrodę oraz nagrodę publiczności otrzymała Joanna Kaszta z Dziergowic. II miejsce należy do Adama Mortasa z zespołem "Encore", a III miejsce przyznano Pawłowi Ruszkowskiemu z Kościerzyny.

Klaudia Matyjaszewska