29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Jak na razie, było to najpiękniejsze przeżycie muzyczne podczas tegorocznej „Muzyki w Katedrze”. Młodzi ludzie i ich profesorowie pokazali klasę.

Na ten koncert autentycznie czekałem. Z kilku powodów: młodych artystów, ich mistrzów i dobranego repertuaru. Tym razem w ramach festiwalu zorganizowanego przez Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta wystąpiła Orkiestra Europejskich Warsztatów Muzycznych. W orkiestrze, przede wszystkim wystąpili młodzi ludzie z całej polski, utalentowani, z pewnym dorobkiem na starcie, którzy przyjechali do Kołobrzegu na cyklicznie odbywające się tu warsztaty letnie. Trzeba przyznać, że wsparcie samorządu dla tej idei i przeniesienie warsztatów z Koszalina do Kołobrzegu, było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że to już kolejny raz, gdy w ramach Muzyki w Katedrze otrzymujemy wspaniałą dawkę ciekawych kompozycji w mistrzowskich wykonaniach.

Jeśli jesteśmy już przy kadrze pedagogicznej, to trzeba wspomnieć, że stawia się ona w Kołobrzegu w naprawdę doborowej obsadzie. Takie postaci, jak Jan Stanienda, Adam Wagner, Wiesław Kwaśny, Krzysztof Śmietana czy Piotr Reichert, mówią same za siebie, ale to również one są magnesem przyciągającym młodzież. Nie należy ukrywać, że ręka mistrzów, którzy wystąpili jako soliści podczas koncertu, była słyszalna bez większych problemów, co nie znaczy, że młodzi muzycy grali gorzej. Soliści, zwłaszcza takiej rangi, zawsze mają większe pole do własnej interpretacji. I to kolejna gratka, z której mogła skorzystać publiczność.

Koncert rozpoczął się trochę nieśmiało, od melancholijnych kompozycji Edwarda Griega. Ten norweski kompozytor, twórca narodowej szkoły norweskiej w muzyce, przeszedł do historii jako postać, która otworzyła muzycznie Norwegię na świat. Można było odnieść wrażenie, że „Dwoma melodiami norweskimi” i „Dwoma elegiami”, orkiestra odniosła się do pogody, pochmurnej, deszczowej, zimnej.

Utwory Griega to kompozycje krótkie, a wykonawcy szybko przeszli do oczekiwanego kompozytora tego wieczoru, Antonio Vivaldiego. Można było się spodziewać, że w programie koncertu znajdzie się słynne „Lato”, ale widać Jan Stanienda postawił na kompozycje dające większe możliwości solistom. Stąd wykonano trzy koncerty: Koncert na dwoje skrzypiec B-dur, Koncert na dwoje skrzypiec G-dur, Koncert na dwie wiolonczele D-dur. Kto był spragniony barokowego brzmienia Vivaldiego w kołobrzeskiej katedrze, ten na pewno nie tylko nie wyszedł zawiedziony, ale nawet lekko przesycony. Szczególnie słyszalna była klasa kadry profesorskiej. Byliśmy świadkami gry odważnej, dynamicznej, ale także pewnej. W samej orkiestrze, w niektórych momentach dało się słyszeć wątpliwości co do kierunków wykonania, aczkolwiek w złożonej z niemal samych smyczków orkiestrze nie rzutowało to na całość wykonania.

Podczas czwartkowego koncertu wykonano jeszcze jedną kompozycję, tym razem polskiego kompozytora Macieja Radziwiłła. Ten XVIII-wieczny polski kompozytor-amator, zapisał się w historii muzyki, zapisał się kilkoma ciekawymi kompozycjami, jak Polonez C-dur na klawesyn, Sonata G-dur na skrzypce i klawesyn, czy Divertimento D-dur, które rozbrzmiało właśnie w katedrze. To pierwsze wykonanie w ramach festiwalu Muzyka w Katedrze kompozycji Macieja Radziwiłła, ale co należy podkreślić, wybór była bardzo słuszny. Ta lekka kompozycja, w mistrzowskiej interpretacji i w świetnej akustyce, żywa, dynamiczna, wesoła, została przyjęta bardzo ciepło przez publiczność i wpływa niezwykle pozytywnie na cały koncert. W moim przekonaniu, to najlepszy koncert tegorocznego festiwalu.

Robert Dziemba