20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

W piątek rozpoczął się RCK Pro Jazz Festiwal. To jeden z ważniejszych projektów dla Regionalnego Centrum Kultury. Koncerty odbywają się w każdy piątek.

Co tydzień, na scenie plenerowej RCK spotkamy się z muzykami jazzowymi z najwyższej półki. W pierwszy weekend sierpnia zaprosimy Was na trzydniowy finał festiwalu – prawdziwą jazzową ucztę. Przed nami koncerty takich gwiazd jak: Kasia Stankowska, Piotr Baron, Freeway Quintet, Face to Face, Krzysztof Kiljański & Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Piotr Baron, Artur Dutkiewicz, Maciej Sikała oraz Krzesimir Dębski & HeFi Quartet.

Podobno dobre entrée to połowa sukcesu. Festiwal rozpoczął się wernisażem wystawy plakatu studentów i wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie „Mocne uderzenie”. W większości są to prace poświęcone jazzowi ale jak zapowiadał prof. Leszek Żebrowski: „Pracownie profesorów, z których pochodzą plakaty, charakteryzuje poszukiwanie własnego ja (…). Może dlatego, chociaż tematem wystawy jest plakat jazzowy, znajdują się tu również plakaty dotyczące innych zjawisk i scen muzycznych, bliższych zainteresowaniom i wrażliwości ich twórców”. Dla tych, którzy na wernisaż nie zdążyli – dobra wiadomość. Wystawę oglądać można do 7 sierpnia. Ponadto odbędzie się oficjalny finisaż, na którym przy lampce wina porozmawiać będzie można z twórcami prac.

Monika Dziedzic, dyrektor artystyczny festiwalu, o muzyczną inaugurację RCK Pro Jazz poprosiła Krystynę Stańko. Piosenkarka, obdarzona niezwykle ciepłym głosem wraz z zespołem wykonała utwory, które znalazły się na płycie „Secretly”. Klimat koncertu wyznaczył bardzo ciekawą, barwną i zmysłową linię dla festiwalu RCK Pro Jazz. Jednak z tego co mówią organizatorzy – przed nami wiele niespodzianek. Te kilkanaście wakacyjnych koncertów (dziesięć koncertów gwiazd, ale nie zapominajmy o przesłuchaniach konkursowych) zapewnią nam przekrój tego gatunku muzyki, odkryją przed nami wszystkie barwy jazzu.

Na następny koncert zapraszamy 15 lipca o godzinie 19:00. Wystąpi Kasia Stankowska Kwartet.