29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W Starostwie Powiatowym otwarta została kolejna wystawa. W związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej można oglądać "Czas Patriotów"
Katastrofa prezydenckiego samolotu Tu-154, która miała miejsce w rejonie Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku oraz jej konsekwencje, wywołały, po raz kolejny w ostatnim dziesięcioleciu, spontaniczną, częściowo zaskakującą reakcję społeczną. Miliony ludzi, choć na co dzień preferujących odmienne opcje polityczne, zjednoczyły się w chęci oddania hołdu ofiarom, bez względu na reprezentowane przez nich idee. Sytuacja ta, podobnie jak miało to miejsce przed pięcioma laty po śmierci Papieża-Polaka – Jana Pawła II, wywołała dyskusję dotyczącą współczesnego zapatrywania na problem państwa i narodu jako całości – wspólnego dziedzictwa nas wszystkich. Podstawowym pytaniem w owym dyskursie stało się pojęcie patriotyzmu.

Zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wystawa posterowa zatytułowana: „Czas Patriotów”, ma za zadanie przekazać współczesnym Polakom, czym była i jest miłość do Ojczyzny. U podstaw jej konstrukcji legło kształtowanie się zagadnienia patriotyzmu jako zjawiska pozytywnego, którego genezy szukać należy u źródła nowoczesnej świadomości narodowej. Autorzy przedsięwzięcia wskazali szereg płaszczyzn, na których po dziś dzień rozgrywa się swoisty rachunek sumienia względem obowiązków i praw wynikających z faktu przynależności do narodu polskiego. Jedną z nich, niejednokrotnie wysuwaną na plan pierwszy, jest konieczność oraz bezwarunkowa chęć walki o wolność oraz właściwy status kraju na arenie międzynarodowej, której determinantami stają się siły zbrojne oraz działalność dyplomatyczna. Jednakże patriotyzm to nie tylko krew przelana na polach bitew, czy podpisy składane pod dokumentami. To również proza dnia codziennego, widoczna tak dobitnie zwłaszcza w szeregach emigracji. To manifestacja barw narodowych w czasie świąt państwowych oraz, z pozoru błahych w kontekście ideowym, wydarzeń sportowych i kulturalnych. Wszystkie te elementy w dzisiejszych oraz minionych czasach budują świadomość przynależności do grupy oraz dumę z faktu bycia Polakiem.

Wystawa podzielona została na dwadzieścia plansz tematycznych, ukazujących najważniejsze dla kształtowania pojęcia patriotyzmu epizody współczesnej historii Polski. Wśród wybranych wydarzeń uwzględniono między innymi dążenia niepodległościowe oraz ich urzeczywistnienie podczas wojen światowych, ofiary jakie nierozerwalnie się z nimi wiązały, jak również codzienne przejawy miłości do Ojczyzny także w czasach współczesnych. Całość uzupełniona została osią historyczną ukazującą ciągłą i nieskrępowaną pomimo zawiłych, niekiedy trudnych losów Rzeczpospolitej, ewolucję patriotyzmu, wraz z kolejnymi zdarzeniami go kształtującymi. Zwiedzający otrzymali także możliwość zapoznania się z dawną oraz współczesną definicją pojęcia, jak również z klasycznymi dla niego tekstami pieśni o charakterze patriotyczno-religijnym: „Roty” i „Boże coś Polskę”. Każdy może również samodzielnie wskazać aspekty miłości do państwa oraz narodu i podzielić się swymi przemyśleniami na szerszym forum.

Łukasz Gładysiak