20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

dziemba kołobrzeg

Dziś w Pałacu Braunschweigów w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyło się spotkanie naszego redakcyjnego kolegi Roberta Dziemby, autora książki pt. "Historia Kołobrzegu po 1945 roku". Projekt ten, realizowany przez Fundację Historia Kołobrzegu, uzyskał dofinansowanie z budżetu Powiatu Kołobrzeskiego. Praca omawia dzieje Kołobrzegu w okresie walk o miasto w marcu 1945 roku, okres PRL, a także czasu Kołobrzegu samorządnego. Na spotkaniu głos zabrał starosta Tomasz Tamborski, mecenas projektu, który przypomniał, że cieszące się niezwykłą popularnością działanie fundacji, we współpracy z muzeum, napotkało na opór niektórych radnych, co musiało skończyć się interwencją na drodze prawnej. Czwartkowe spotkania z historią udowodniły, co zresztą uczestnicy podkreślali głośno, że właśnie tak powinny być wydawane pieniądze, że ktoś myśli o zwykłych mieszkańcach, którzy chcą zgłębiać historię swojego miasta, ale nie mają 50 czy 60 zł na zakup książki w księgarni. Prezydent Anna Mieczkowska również pozytywnie wyraziła się o projekcie i obiecała zainteresowanie nim miasta, zwłaszcza w okresie zbliżającej się rocznicy 75-lecia nastania polskiej administracji w mieście nad Parsętą. Spotkanie uświetnili członkowie Rady Muzeum, przewodniczący Rady Powiaty Ryszard Szufel, radni Rady Miasta i Rady Powiatu, a także senator Janusz Gromek.

Autor zaapelował do mieszkańców o przekazywanie swoich zdjęć i pamiątek do Muzeum Oręża Polskiego, nawet celem digitalizacji, aby uchronić je przed zapomnieniem. Wskazywał na projekt historiakolobrzegu.pl, dostępny w internecie, gdzie można oglądać zdjęcia z różnych okresów Kołobrzegu. Wtórował mu Jarosław Jerry Bogusławski, wskazując, że zaginęło bezpowrotnie wiele pamiątek, np. zastawą z "Fregaty". Następnie, rozdano książki uczestnikom spotkania.