2 marca 2024    |    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
2 marca 2024
    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

archeologia kołobrzeg

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się konferencja naukowa pt. „Archeologia pól bitewnych”. Podczas podzielonej na dwa panele spotkania, przybliżone zostały zagadnienia związane z popularnym w Europie kierunkiem edukacyjno-muzealnym. Z prezentacją wystąpił m.in. dr hab. Andrzej Ossowski, specjalista w dziedzinie medycyny sądowej i ekshumacji, który przybliżył kwestie badań pól bitewnych i miejsc kaźni. Dr Łukasz Gładysiak zaprezentował europejskie doświadczenia w zakresie muzealnictwa pól bitewnych, a dr Robert Dziemba zagadnienia prawne związane z badaniami naukowymi i poszukiwaniami na polach bitew. Dyrektor Muzeum, Aleksander Ostasz, przedstawił wieloletnie działania związane z pracami eksploatacyjnymi zarówno w terenie, jak i na morzu, wraz ze stanem pozyskanych eksponatów. Piotr Leszmann natomiast przedstawił problematykę archeologii pól bitewnych jako produktu edukacji turystyczno-historycznej. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Kołobrzeskiego oraz Gminy Miasto Kołobrzeg.