Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Wieczór nagród na Festiwalu Filmowym [foto]V Kołobrzeg Suspense Film Festival dobiegł końca. Dziś nagrodę odebrał m.in. Andrzej Seweryn, a Ikoną Światowego Kina uznano Jürgena Prochnowa.

Sensacyjne Lato Filmów obchodziło w tym roku swój mały jubileusz. I choć z tym się nie afiszowano, to jednak widać nie tylko rozwój imprezy, ale również duże zainteresowanie ze strony turystów i mieszkańców. Niestety, część planów popsuła zła pogoda.

Dziś, Ikoną Polskiego Kina ogłoszono Andrzeja Seweryna, 71-letniego aktora i reżysera. Zdobył uznanie na całym świecie, wielokrotnie odznaczany i ceniony, grał w wielu wspaniałych dziełach polskiej i światowej kinematografii. Aktor dziękował reżyserom, którzy go kształtowali, dość skromnie odnosząc się do wyróżnienia. Ikoną Światowego Kina został Jürgen Prochnow, niemiecki aktor, który 35 lat temu rozpoczął swoją karierę debiutując w słynnym filmie "Das Boot". Dziś, Prochnow przyznał się, że chciał poznać Kołobrzeg, gdyż w Resku przed wojną mieszkała jego matka, która wakacje spędzała w Kołobrzegu.

W tegorocznym międzynarodowym konkursie „Suspense Film Competition” jury przyznało nagrodę „Golden Seahorse” dla włoskiego filmu „Mów mi Jeeg Robot” (reż. G. Mainetti), a wyróżnienie otrzymały produkcje - „Made In France” (reż. N. Boukhrief) oraz „Wygnanie” (reż. A. Riuz). Wyłoniono także laureata w konkursie organizowanym wspólnie z francuską firmą Widemanagement - „Eye on Films Competition”. Konkurs na najlepszy debiut w filmie gatunkowym wygrał „Homesick” (reż. J. M. Erwa).

Jury, po przewodnictwem Kingi Dębskiej, przyznało również nagrody w konkursie dla młodych twórców filmowych „First Shot”. Młodzi filmowcy ocenieni zostali na podstawie sprawności warsztatowej reżysera filmu i twórczego wykorzystania współpracy z aktorem. Jury wyłoniło w tym roku aż 3 laureatów w konkursie – Martę Prus za film pt. „Ciepło-zimno”, Mateusza Rakowicza za film pt. „Romantik” i Teresę Czepiec za film pt. „Test”.