29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Pegaz dla Maziarza i Nowaka [foto, video]Robert Maziarz i Zbigniew Nowak zostali laureatami tegorocznych Pegazów Kultury. Kandydatów do nagrody nominowała dziennikarska kapituła, a statuetkę wręczył starosta Tomasz Tamborski.

Do nagrody nominowali zostali:

w kategorii animator kultury:
- Robert Maziarz – pomysłodawca projektu i założyciel kołobrzeskiego muzeum Patria Colbergiensis, które mieści się w piwnicach zabytkowego ratusza.
- Beata Mieczkowska-Miśtak – osoba, która odkryła na nowo smaki kuchni kołobrzeskiej. Jej śledzik został uznany za smak regionu i wpisany na listę produktów tradycyjnych. Autorka książki „Smaczny Kołobrzeg”, propagująca zdrowe jedzenie, ale sięgająca też do tradycji. Organizatorka wielu zabaw z kuchnią dla najmłodszych. Związana również z kulturą i Kołobrzeskim Stowarzyszeniem Inteligencji Twórczej.
- Ryszard Smoliński – założyciel Klubu Modelarstwa Kosmiczno Lotniczego w Kołobrzegu. Początek kołobrzeskiego modelarstwa sięga bowiem lat 60-tych, kiedy to wieloletni reprezentant Polski Ryszard Smoliński przyjechał do Kołobrzegu i otworzył sekcję przy Klubie Garnizonowym. Następnie klub przeszedł pod skrzydła Kołobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a od 2003 roku stał się jedną z sekcji RCK w Kołobrzegu.
- Barbara Sroka - starszy instruktor do spraw teatru w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim. Prowadzi grupy teatralne w każdym wieku- od dzieci po seniorów. Jeździ z nimi na przeglądy teatralne i odnosi sukcesy. Niezastąpiona animatorka dla dzieci. Jedna na milion w Gminie Ustronie Morskie.
- Iwona Vetter - wychowanka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, która od początku istnienia Ogniska Baletowego w Kołobrzegu, czyli od 2003 roku, prowadzi w nim zajęcia. Od dwóch lat jest również organizatorką Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych, imprezy, która skupia miłośników tańca klasycznego z Polski i z zagranicy.
- Aldona Więcek - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rymaniu. Z jej inicjatywy 1 lipca 2008 roku powstał Klub Seniora „Pod Aniołami” w Rymaniu. W ramach klubu prowadzona jest terapia zajęciowa, usprawnianie manualne czy zajęcia artystyczne.

a w kategorii twórca kultury nominowano:
- Zespół Śpiewaczy ”Dygowianki” z Dygowa – jeden z najdłużej istniejących zespołów śpiewaczy w byłym województwie koszalińskim. Powstał w 1980 roku. Zespół w swoim dorobku posiada liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na „Prezentacjach Kulturalnych Wsi” w Połczynie, Koszalinie i Drawsku Pomorskim - 5 złotych, 18 srebrnych i 5 brązowych "malw" oraz 8 wyróżnień i jedną złotą płytę zdobytą w 2013 roku.
- Zbigniew Nowak - to autor powieści „Szczygieł. Skok, który zmienił życie.” Pan Zbigniew od 40 lat jest sparaliżowany od szyi w dół. Choroba nie przeszkodziła mu jednak napisać książki. Trzy lata żmudnej pracy, ale efekt robi wrażenie. Książka „Szczygieł” jest w księgarniach.

Ostatecznie, w kategorii animator kultury, Pegaza otrzymał Robert Maziarz, założyciel Muzeum Patria Colbergiensis, za założenie muzeum, nowe spojrzenie na promocję miasta, popularyzację historii Kołobrzegu. W kategorii twórca kultury, statuetka Pegaza trafiła do Zbigniewa Nowaka, autora powieści "Szczygieł. Skok, który zmienił życie". Została ona wydana w Warszawie w 2015 roku. Autor pisał ją przez trzy lata stukając ołówkiem w klawiaturę komputera. Zawiera 570 stron. Jest opowieścią o chłopcu, który skoczył do wody "na główkę", o jego cierpieniu, rehabilitacji i doznaniach najbliższej rodziny. Jest książką mądrą, którą powinni przeczytać wszyscy młodzi ludzie i ich rodzice, lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci. Bohater książki, w zakończeniu utworu, odzyskuje sprawność. Autor nie epatuje więc czytelnika swoją tragedią, ale ostrzega i uczy.

Ponieważ pan Zbigniew nie mógł odebrać nagrody osobiście, w jego domu wręczył mu ją starosta Tomasz Tamborski wraz z przedstawicielami kapituły.