Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

muzyka,katedra,kołobrzegGdy na zewnątrz deszcz i wiatr hula, warto ogrzać się przy muzyce klasycznej. Kto wybrał muzykę w kołobrzeskiej katedrze, nie pożałował.


Koncerty kameralne w katedrze są niezwykle wymagające. Artyści muszą zmierzyć się z ogromem wnętrza kościoła i pomimo dobrej akustyki w nim panującej, nie jest to takie łatwe. Przekonywaliśmy się o tym wielokrotnie. Z drugiej strony, koncerty kameralne są mniej widowiskowe, kompozycje wymagają więcej wysiłku, czasami także od odbiorców. I trzeba powiedzieć sobie szczerze, że Wielka Fuga B dur Ludwiga van Beethovena nie była hitem tego wieczoru. Po zakończeniu gry, publiczność nie wiedziała, że już czas na aplauz. To prawda, że kompozycja sama w sobie jest genialna, że stanowi swoistą syntezę fugi, sonaty, wariacji i ronda. Jednak utwór ten do dnia dzisiejszego budzi kontrowersje i krytykę. Sprawa wrażenie chaosu i swoistego dysonansu. Sam w w sobie wymaga odpowiedniej publiczności. Wydaje się, że takiej w czwartek nie było.

Co innego druga część koncertu. Piotr Czajkowski i jego "Souvenir de Florence" to melodyjna kompozycja natchniona wizytą artysty we Florencji. Warto zwrócić uwagę na fantastyczną grę Tomasza Tomaszewskiego, pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie i wielkie zaangażowanie pozostałych członków sekstetu. Muszę przyznać, że melodyjny temat w tonacji d-moll nuciłem jeszcze długie minuty po wyjściu z katedry. To wystarczający dowód na to, że ten wieczór był udany. W materiale video, część pierwsza kompozycji - Allegro con spirito (d-moll).

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama