Broken Clouds

16 czerwca 2024
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Odszedł Mieczysław Żuk

Jeszcze przed Wigilią Bożego Narodzenia dotarła do mnie wiadomość o śmierci Mieczysława Żuka. Nasi czytelnicy znają pana Mietka z opowieści o Podborsku. Pojawiał się także w audycji "Kwadrans z historią w Radio Kołobrzeg". Poznaliśmy się podczas budowy i rozwoju Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001. Wówczas, prowadził on profil "Stara mapa topograficzna Tychowo". Pisząc o dziejach tej ziemi, nie sposób było pominąć także obszar, na którym znajdował się obiekt specjalny, będący dziś rdzeniem muzeum. Gdy muzeum powstawało, niektórzy pukali się w głowę, że na tym pustkowiu może powstać jakakolwiek instytucja. Pan Mietek należał do nielicznych wyjątków, nie tylko wierząc w powodzenie działania nowego muzeum, ale także współpracując z nim. Ta współpraca po jakimś czasie mocno się zacieśniła i pan Mietek został przewodnikiem po Obiekcie 3001, a jednocześnie założył profil "Podborsko 3001 - Magazyn Amunicji Jądrowej", wyszukując coraz to nowe historie, poszukując różnych pozostałości w lesie otaczającym dawny kompleks wojskowy, czy zdobywając informacje w internecie. Przekazał mi bezcenne materiały do mojej książki o Podborsku, współpracował przy innych publikacjach, a także filmach i audycjach. Był człowiekiem, który włożył wiele pracy w popularyzację Muzeum Zimnej Wojny, stanowiąc przykład lokalnego zaangażowania z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jego śmierć mnie zaskakuje i jest dużą startą dla popularyzacji atomowej historii tego miejsca. Panie Mietku, spoczywaj w pokoju!

Robert Dziemba
Fot. Podborsko 3001 - Magazyn Amunicji Jądrowej