Broken Clouds

15 kwietnia 2024
    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc

Tamborski: 8 kwietnia w godzinach porannych wszystko się rozstrzygnie

To ostatnia audycja "Dwóch na jednego" przed wyborami samorządowymi 7 kwietnia. Przez ostatnie tygodnie można było zobaczyć rozmowy z różnymi politykami, przedstawicielami wszystkich stron, na różnych etapach kampanii wyborczej. Za kilka dni wszystko będzie jasne, a największe emocje towarzyszą wyborom do rady powiatu, gdzie mamy rekordową liczbę kandydatów i komitetów wyborczych. Zdaniem Tomasza Tamborskiego, starosty i kandydata do rady powiatu z KWW "Twój Powiat", powodem tego stanu rzeczy jest popularność Anny Mieczkowskiej i fakt, że nikt więcej nie chciał się z nią zmierzyć. - Mam nadzieję, że wybory na prezydenta miasta zakończą się w pierwszej turze - deklaruje Tamborski. A w powiecie? Według lidera "Twojego Powiatu", tam wiele komitetów szuka swojego szczęścia. - Tak jak słucham liderów niektórych komitetów, chciałbym przypomnieć, że rada powiatu składa się z 19 radnych. Gdybyśmy mieli przyjąć oświadczenia innych liderów o ilości zdobytych mandatów w najbliższych wyborach, to ta rada powiatu musiałby liczyć 50 radnych - uważa starosta. Warto tu dodać, że komitetów jest pięć, a żeby rządzić samodzielnie, trzeba mieć 10 mandatów. I choć być może Tamborski sytuację nieco przerysowuje, to faktycznie, niejeden komitet wskazuje w kuluarach, z "Twoim Powiatem" włącznie, że to on ma szansę być tym zwycięskim. Starosta natomiast mówi, że wie ile zdobędzie mandatów, ale... nie powie.

W powiecie problem polega na tym, że przy tak dużej ilości komitetów, które miały jeszcze niedawno współpracę koalicyjną, zakładając, że różnice w ich poparciu nie są tak wielkie, mogą osiągnąć w miarę zbliżone wyniki. Nawet jeśli różnice wyniosą jeden lub dwa mandaty, może się okazać, że nawet dwa komitety nie będą w stanie samodzielnie rządzić w powiecie. Zdecyduje frekwencja. Natomiast mobilizacja elektoratów na razie idzie słabo. Nie widać wielkiego zaangażowania wyborców, widać za to wiosenne lenistwo i komentarze po ostatnich wyborach parlamentarnych. Redaktorzy pytają natomiast gościa audycji o to, że w kampanii powiatowej jest "rzeźnia". Tak uważa radny rady miasta - Dariusz Zawadzki. Starosta z tym twierdzeniem się nie zgadza. Komentuje natomiast ostatnie dwa postanowienia sądu w sprawie domku przed ratuszem - Tamborski jako komitet nie doczekał się przeprosin od "kolegów" z jednym serduszkiem, bo sąd nie podzielił jego argumentów.

Kto więc będzie rządził powiatem po 7 kwietnia? Sytuacja jest otwarta. Jak mówi Tomasz Tamborski, KWW "Twój Powiat" ma zdolność koalicyjną z każdym komitetem i już teraz zgłaszają się osoby, które chcą rozmawiać o powyborczej współpracy. - Myślę, że 8 kwietnia w godzinach porannych wszystko się rozstrzygnie - deklaruje starosta. Wskazuje, że koalicję w powiecie mają szansę stworzyć dwa komitety wyborcze.

Więcej w materiale wideo (uwaga, wideo zawiera tło o charakterze agitacyjnym, nie jest to audycja płatna).