Broken Clouds

17°C

Kołobrzeg

22 maja 2024    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
22 maja 2024    
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Nie, nie zgwałcono 14-latki, nie, policja nic nie ukrywa

Poziom paranoi i skraj zastraszenia samych siebie, osiągnął w Kołobrzegu granicę nie tyle śmieszności, bo nie ma z czego się śmiać, ale strachu. Strachu przed dezinformacją i rozsiewaniem fałszywych informacji. Jeżeli nie będziemy potrafili chronić się przed tym sami i to obecnie, w czasie pokoju, to co dopiero, gdy będziemy w sytuacji zagrożenia?

W połowie października pisaliśmy o próbie gwałtu w Kołobrzegu (przeczytaj). Artykuł zaczął żyć drugim życiem w sieci. Zaczęto w to mieszać imigrantów, pojawiały się odklejone od rzeczywistości komentarze. Jak pisali nam rodzice, w niektórych szkołach odbyły się pogadanki. Zaczęły ostrzegać się kobiety. Na zamkniętych forach pojawił się wpisy, że to nie tylko gwałciciel, ale też pedofil, więc trzeba chronić dzieci. Czytałem takie komentarze z zarzutami, że nie pytamy policji, która ma ukrywać zgłaszane przypadki. Nie reagowałem, bo nasze źródła żadnego takiego przypadku nie potwierdziły.

Sytuacja zmieniła się w czwartek. Wśród rodziców rozeszła się informacja o zgwałconej 14-latce. Miał tego dokonać "brodaty Ukrainiec", niby ten sam, który ostatnio zgwałcił kobietę przy hospicjum. Mieliśmy we wtorek po południu kilka informacji w tej sprawie. Policja ma rzekomo ukrywać gwałt, bo nie może znaleźć sprawcy, a policję kryją media - wiadomo. Wieczorem rodzice podesłali nam zrzut informacji z zamkniętej grupy pod nazwą "Kołobrzeskiej Mamuśki". Treść wpisanego posta jest tożsama z tym, z czym zwracali się do nas rodzice.

A teraz fakty:
1. Nie jest prawdą, że 1 listopada, czy w inne dni, trafiła do szpitala 14-letnia dziewczynka.
2. Nie jest prawdą, że trafiła do szpitala ofiara gwałtu.
3. Nie jest prawdą, że jakiekolwiek dziecko jest w złym stanie.
4. Nie ma żadnych informacji, aby po Kołobrzegu grasował brodaty Ukrainiec, gwałciciel.
5. Nie jest prawdą, że policja milczy.

Ze względu na zbyt późne godziny wieczorne, nie mieliśmy możliwości złożenia oficjalnego zapytania do kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Wykorzystaliśmy swoje źródła, aby potwierdzić, że nic takiego, o czym czytamy w internecie, nie miało miejsca.

Powyższe pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby tworzyć niebezpieczne dla lokalnej społeczności informacje, fikcyjnie wyolbrzymiające zagrożenia w oparciu o fałszywy, zmyślony przez kogoś komunikat. Nie mam nic przeciwko grupom, także zainteresowanych sprawami swoich pociech mam. Ale jeśli wpisy, zwłaszcza tego rodzaju, przedostają się potem do opinii publicznej i wzbudzają strach, a tak się dzieje, bo rodzice pytają, czy mogą dzieci puszczać same do szkoły, albo na zajęcia pozalekcyjne, to bardzo niedobrze. To także niepotrzebne wzbudzanie niepewności wobec ludności ukraińskiej. Pokazuje to, że nawet informacje publikowane na zamkniętych forach mogą po wydostaniu się na zewnątrz, bez względu na intencje przyświecające autorowi, zrobić sporo zamieszania.

Robert Dziemba

Aktualizacja (7:41)
Komendant powiatowy Policji w Kołobrzegu, insp. Dariusz Hoc, potwierdził, że żadnego gwałtu na dziecku nie odnotowano. Opisywana poniżej sytuacja nie miała miejsca.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama