Clear Sky

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Czytelnik o tym, jak jego tata ratował dziecko: przejdźcie 100 m na plażę strzeżoną

18 lipca pisaliśmy o akcji ratunkowej w Sianożętach (zobacz). Napisał do nas Czytelnik, który opisał przebiegu tego, co działo się na plaży owego feralnego popołudnia i jak to wpłynęło na życie jego i jego rodziny. Publikujemy treść tego e-maila, bo jeśli wpłynie to na wyobraźnię choćby części ludzi i ocali choć jednego kąpiącego się, uważamy, że warto

"Moi rodzice tego dnia w Sianożętach poszli na plażę w godzinach popołudniowych - ze względu na słońce. Było ciepło, ale także duży wiatr i wysokie fale. Rodzice zajęli miejsce na leżakach i spokojnie poddali się wypoczynkowi „emerytów”.

Mimo iż plaża była niestrzeżona co jakiś czas chodzili ratownicy i ostrzegali przed wysokimi falami i żeby nie wchodzić do wody. W pewnym momencie mój Tato Władek usłyszał wołanie o pomoc dziewczynki przy falochronie, wołającej „Ratunku! Pomocy!". Mimo tego, że zawsze długo kalkulował sytuacje, niezwłocznie ruszył na ratunek. Powiedział tylko do mamy: „Marylka, ktoś się tam topi”. Pobiegł w kierunku wody. Jednemu dziecku po drodze zabrał dmuchaną zabawkę i ruszył na ratunek.

Zdarzenia później były dramatyczne i jego żona, moja mama, widziała, iż dziewczynka przy udziale innych mężczyzn z zabawką dotarła do brzegu, a na pytanie: "Gdzie jest mój mąż, gdzie jest Władek”, usłyszała: "Jest po drugiej stronie falochronu, zaraz go wyciągną”.

Wyciągnęli. Ratownicy przystąpili do reanimacji. Przez 20 minut walczyli o życie Taty. Udało się. Władek został odwieziony do szpitala gdzie przez 10 dni walczył, dosłownie walczył o życie. Dzisiaj jest 15 doba. Tato został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Odzyskał przytomność w szpitalu w Kołobrzegu i mamy nadzieję, że dojdzie do zdrowia, ale już wiemy, że czeka go długa rehabilitacja.

Tato ma 72 lata. Ruszył do ratowania życia bez zastanowienia.

Piszę tego e-maila, aby podziękować wszystkim ratownikom, którzy tego dnia dzielnie walczyli o życie męża, taty i dziadka. Nie poddawali się. Dziękujemy.

Piszę także z apelem do rodziców, którzy siedząc na plaży momentami są pochłonięci w lekturze lub telefonach i nie zawsze obserwują swoje pociechy.

Nasze życie zmieniło się w chwilę. Nie pozwólcie, aby wasze też dramatycznie tak się zmieniło. Przejdźcie 100 m dalej na plażę strzeżoną. 100 m=życie".

Dane do wiadomości redakcji

Fot. archiwum