Broken Clouds

18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Dyrektor MOPS o możliwości złożenia skargi

W związku z niektórymi komentarzami naszych czytelników o działalności MOPS, bądź też o wykonywaniu pracy przez zatrudnionych tam pracowników, napisała do nas dyrektor tej instytucji. Ponieważ podnosi ona ważne kwestie, postanowiliśmy jej list opublikować na naszym portalu. Wątpimy jednak, aby odniósł on skutek. Część osób wie, że ktoś popełnił przestępstwo, ale nie idzie z tym do prokuratury, bo jak można domniemywać, to po prostu nie jest przestępstwo. Podobnie jest z krytyką innych osób i instytucji: najłatwiej jest to zrobić anonimowo, bo nikt tego potem nie sprawdzi...

Szanowny Panie Redaktorze
Za Pana pośrednictwem proszę o publikację na Państwa stronie Miastokołobrzeg.pl tego listu z nadzieją na przekazanie informacji dla mieszkańców miasta Kołobrzeg, aby w sytuacji niezadowolenia ze sposobu załatwienia sprawy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kołobrzegu swoje kroki kierowali do Dyrektora ośrodka, bo takie prawo im przysługuje.
W ostatnim okresie obserwuję w komentarzach pod tekstami dotyczącymi MOPS w Kołobrzegu szereg niepokojących uwag, określających że obsługa mieszkańców przez pracowników ośrodka nie jest zadawalająca, a nawet uwłaczająca godności człowieka. Oczywiście każdy z nas ma prawo wypowiadać się publicznie w komentarzach, niemniej jednak trudno mi przeciwdziałać niekorzystnym praktykom (jeśli one występują) w sytuacji braku złożenia skargi na zaistniałą sytuację czy zachowanie konkretnego pracownika.
Dlatego też informuję, że w MOPS w Kołobrzegu, podobnie jak w każdej instytucji publicznej, istnieje zgodnie z Kpa prawo do złożenia indywidualnej skargi na działanie pracowników. Ten sposób jest o tyle skuteczny, że daje Dyrektorowi MOPS konkretną wiedzę oraz możliwość zareagowania w adekwatny sposób. Nie ulega również wątpliwości, że zależy mi na wspieraniu mieszkańców w najbardziej życzliwy oraz profesjonalny sposób. W MOPS w Kołobrzegu obowiązuje także Kodeks etyczny, którego postanowienia zostały wpisane w zakres odpowiedzialności każdego z pracowników. Tym bardziej, jeśli jakakolwiek osoba, załatwiająca swoją sprawę w MOPS odczuje, że została potraktowana w sposób urągający zasadom uprzejmości, kultury osobistej bądź ludzkiej godności może, a nawet powinna skorzystać z prawa wniesienia skargi do Dyrektora, pisemnie lub ustnie z podaniem swojego imienia i nazwiska.
Dodatkowo informuję, że w każdą środę w godzinach od 9-11 i od 15-15.40  przyjmuję osobiście interesantów MOPS w indywidualnych sprawach. Natomiast w sprawach niecierpiących zwłoki można również dzwonić do mnie pod nr telefonu 094 35 51 501.
Mam nadzieję, że konsekwentne wykorzystanie tych możliwości przez mieszkańców Kołobrzegu przyczyni się skutecznie do zmiany nastawienia wobec instytucji pomocy. Nie ulega żadnej wątpliwości, że pracownicy Ośrodka mają obowiązek pomagać oraz wspierać mieszkańców miasta na podstawie i w granicach obowiązującego prawa, i robią to co dnia.
Natomiast, jeśli istnieje jakakolwiek wątpliwość lub powód do skargi, to rozwiążmy te sprawy wspólnie, nie w komentarzach pod artykułami, bo tak się nie da załatwić sprawy. Można i należy to zrobić tylko poprzez wskazanie konkretnych faktów i sytuacji.

Kończąc, życzę wszystkim Państwu Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Beata Augustyn

Od redakcji:
W związku z informacjami od naszych czytelników, że podany nr do dyrektora MOPS nie jest bezpośrednim numerem do tej instytucji, tylko numerem początkowym centrali Urzędu Miasta Kołobrzeg, podajemy dane kontaktowe do dyrektora MOPS według informacji w Biuletynie Informacji Publicznej MOPS, na wypadek, gdyby ktoś chciał Beatą Augustyn porozmawiać:
tel.:  94 35 52 301 | fax: 94 35 52 338
e-mail: sekretariat@mops.kolobrzeg.pl.