19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Komendant Makowski o kulisach akcji gaśniczej przy Okopowej

Po pytaniach naszych czytelników i komentarzach mieszkańców w związku z niedzielnym pożarem bazaru na ulicy Okopowej, do audycji "Studio Reduta" zaprosiliśmy starszego brygadiera Krzysztofa Makowskiego, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Jak mówi nasz gość, dowództwo komendy, ze względu na tragedię, która się wydarzyła, bo zginął człowiek, przeanalizowało całościowo przeprowadzoną akcję. Pytaliśmy o czas reakcji i dojazdu strażaków, ilość zastosowanego sprzętu, ludzi oraz pojazdów, dostęp do hydrantów, sposób prowadzenia akcji, a także prewencję: czy obiekt spełniał przepisy przeciwpożarowe. Jak mówi komendant, pierwszy wóz strażacki na miejsce zdarzenia dojechał już po 3 minutach od wezwania. Po rozpoznaniu i ocenie sytuacji, na miejsce zaczęto ściągać kolejne zastępy z poszczególnych miejscowości w ramach wsparcia. Strażacy z OSP Gościno dodatkowo zabezpieczali powiat na wypadek innego zdarzenia, gdy pozostali strażacy brali udział w złożonej i dość długiej akcji gaśniczej.

Zdaniem Krzysztofa Makowskiego, mieszkańcy mają prawo do swojej oceny działań ratowniczo-gaśniczych, ale stojąc na ulicy Okopowej obserwatorzy widzieli dwie bramy prowadzące na bazar i plecy strażaków. Nie byli ubrani w specjalne kombinezony, nie mieli kilkudziesięciu kilogramów sprzętu na plecach, nie oddziaływała na nich ogromna temperatura pożaru i trujące gazy, a także nie musieli kontrolować otoczenia i brać pod uwagę możliwość eksplozji płonących butli z gazami. To tak w dużym skrócie na temat tego, co o akcji gaśniczej może powiedzieć osoba, która jest postronnym obserwatorem. Strażacy nie skarżą się na zaparkowane samochody, z tym nie było problemu. Jeden z hydrantów był zamarznięty, z drugiego udało się skorzystać i strażacy mieli zabezpieczone źródło wody. Na miejscu pojawiali się kolejni strażacy, którzy wchodzili w określonym tempie do akcji gaśniczej, wykorzystując tu aparaty do ochrony dróg oddechowych. Więcej w materiale wideo.