29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Premier Tusek rusył w kraj, w uzdrowisku zwiedził hałdę węgla

Inflacja, stopy procentowe, drożyzna - o tym rozmawiają Polacy. Rząd zaklina rzeczywistość i cytując klasyka, co z tego, że kiełbasa podrożała o stop procent, jak staniały lokomotywy. Prezydent mówi o zaciskaniu pasa, rząd przekonuje, że damy radę, a Polacy mają coraz większe problemy z utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. Rezygnują z zajęć dla dzieci, przerzucają się na komunikację miejską, przykręcają ogrzewanie. Ale to może być za mało, żeby utrzymać standard, bo rozchwiane gospodarki mocarstw światowych mogą nas boleśnie poobijać. I wtedy dopiero będzie źle.

Moment ten doskonale wykorzystuje opozycja. Donald Tusk, który już raz nastraszył Polaków znikającymi kurczakami z lodówki, ruszył w kraj, mówiąc nam, jak jest źle. Bo nie wszyscy mogą to wiedzieć, zwłaszcza ci, którzy oglądają rządową telewizję. PiS boi się tego jak diabeł święconej wody, ale nie ma na razie środka zaradczego, zwłaszcza, gdy kolejne odczyty inflacji są coraz bardziej bolesne. Dlatego, gdy lider PO przyjeżdża do Kołobrzegu, nie pokazuje się na molo, czy na tle latarni morskiej, ale na tle hałdy węgla, a właściwie tego, co z tej hałdy zostało, bo węgla nie ma. Mówi o drożyźnie i o tym, że to dramat dla wielu Polaków, który spotęguje się dopiero jesienią, gdy odczujemy boleśnie podwyżki cen żywności i ogrzewania. To oczywiście czysty populizm, bo szef PO stawia diagnozy, ale nie daje żadnych rozwiązań. Bo ta sytuacja na wybory nie ma żadnych rozwiązań. Kto ludziom powie o tym, że trzeba podwyższać stopy i podatki, ograniczyć wydatki socjalne? Nikt. A wybory jakoś wygrać trzeba.

W minionym tygodniu nie sposób nie zauważyć, że miasto może odetchnąć z ulgą i to kolejny kamyczek do ogródka Jacka Woźniaka. Prokuratura po raz kolejny umorzyła śledztwo w sprawie afery wyborczej, bo według niej, żadnej afery nie było. Oznacza to, że można było brać podwójnie udział w wyborach i nie podlega to ograniczeniom, wszyscy składali prawidłowo podpisy i prokuratura dała ludziom wiarę na słowo, a urzędnicy prawidłowo wykonywali swoje obowiązki. Musimy dać tu wiarę prokuraturze - na słowo. Ponadto, Woźniak odniósł sukces, bo wojewoda zachodniopomorski przywrócił go do składu Komisji Rewizyjnej, unieważniając uchwałę Rady Miasta o powołaniu komisji. W rzeczywistości bowiem żadnego powołania komisji nie było. Po prostu odwołano Woźniaka, ale aby działalność ta była zgodna z wyrokiem NSA, dostosowano brzmienie uchwały do sytuacji z tego wyroku. Ponieważ wojewoda miał inne zdanie, nie udało się. Woźniak świętować jednak nie może, bo radni nie zgadzają się z decyzją wojewody i zwołają sesję, żeby sprawę oddać do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zobaczymy w takim razie, co powie sąd.

Na koniec, warto chwilę zatrzymać się nad współpracą Kołobrzegu z jednym z miast w Wenezueli. A nas zastanawia, dlaczego nie Kuba? Więcej w materiale wideo.

P.S. Ze względu na pojawiające się liczne pytania i wątpliwości co do tytułu, wstęp pochodzi z piosenki "Donald marzy" Kabaretu Pod Wyrwigroszem.