28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Gdzie są nasze dyplomy? One się nam należały! Możemy zaśpiewać na FPŻ!

Tyle dobrego robimy dla Kołobrzegu. Każdego poniedziałku staramy się dostarczyć garść opinii na temat zjawisk czasami marginalnych, a jakże ważnych dla naszego miasta, umykających zwykłemu czytelnikowi. I komentowaliśmy sprawę masztów komórkowych, a dyplomów nie dostaliśmy. A dostał je pan Zdzisław, pani Kasia i pies Tofik za protestowanie przeciwko masztowi. W wieżowcu przy Kupieckiej wisiał nawet dyplom obok harmonogramu wywożenia odpadów. Były zdjęcia na Facebooku. A dla nas nic. A przecież te dyplomy nam się należały! Szkoda, że nowa świecka tradycja dyplomowania wszystkich i wszystkiego odbywa się bez nas. Za to zobaczyć minę uśmiechniętego i gratulującego wszystkiego wszystkim radnego Dąbkowskiego - bezcenne. I tym musimy się zadowolić. Pewnie gdybyśmy zaśpiewali na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, te dyplomy by nas ominęły. Ze zwykłej zawiści.

Miniony tydzień minął nam właśnie pod znakiem zgranych płyt z Festiwalem Piosenki Żołnierskiej. Za sprawą radnego Jacka Woźniaka i jego interpelacji, dowiedzieliśmy się, że miasto otrzymało propozycję reaktywacji festiwalu. Podobno, do prezydent Anny Mieczkowskiej miał w tej sprawie miał dzwonić sam prezes TVP - Jacek Kurski. Podobno, bo jakoś nikt nie sprawdził tego, co pisze Woźniak, ale wszyscy twardo piszą, co pisze Woźniak. To też taka nowa dziennikarska tradycja, aby być pierwszym. Woźniak pyta, media pytają, mieszkańcy przekazują sobie pytania na ulicy z ust do ust, ale odpowiedzi nie zna nikt. My mamy potwierdzone, że "Kura" dzwonił do Mieczkowskiej, bo podobno bardzo mu na festiwalu miało zależeć. W obecnej sytuacji, dla ramówki wakacyjnej w TVP to miał być hit resentymentów związanych z PRL. Ale z jakiegoś powodu nic się w tej kwestii nie zadziało, poza tym, że przyjechał ktoś w tej sprawie i rozmawiał, ale odpowiedzi nie dostał. Wydaje się jednak, że pytanie o FPŻ jest zasadne. Bo choć już dawno miasto wpisało w swoich dokumentach, że taki festiwal byłby czymś dobrym w promocji miasta, bo żyjący jeszcze emeryci FPŻ pamiętają, to jednak nikt nie wie, jakby został odebrany festiwal ze starymi hitami, gdyby Zosieńka znowu otwierała okienko na wschodnią stronę. A być może zmieniłby się tekst piosenki? Z drugiej strony, mogłoby się okazać, że to impreza jednorazowa. Gorzej by było, gdyby przedsięwzięcie zostało negatywnie ocenione przez krytyków, jako połączenie kiczu i PRL-owskich resentymentów w najgorszym stylu propagandy telewizji publicznej. I gdzie ta impreza miałaby się odbyć? W spleśniałym amfiteatrze? Tragedia, katastrofa. Nawet Koszalin wyremontował amfiteatr, a my? To też mało, bo z drugiej strony w Kołobrzegu, bastionie demokracji obrońców konstytucji, lansować miałaby się TVP, "Kura" i kto wie, może bojownicy "dobrej zmiany". Nie dziwi więc, że gąszcz dylematów spowodował, że w końcu z Kołobrzegu długo nie wychodziła żadna odpowiedź. I o tym dowiedział się radny Woźniak, który postanowił o to zapytać, będąc jednocześnie dość dobrze poinformowany. Teraz pytanie: czy miasto na tym straciło, czy może jednak zyskało? No na to to odpowiedź znają tylko eksperci z Rady Miasta. Kto wie, może w sezonie ogórkowym ta izba jakże poważnej refleksji zajmie się tym drażliwym społecznie tematem...

Więcej w materiale wideo.