4 grudnia 2022    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2022
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

Stopniowanie: źle, fatalnie, Rada Miasta Kołobrzeg...

Wyraźnie nie idzie ratowanie, bo o budowaniu trudno tu mówić, wizerunku i nowej jakości Rady Miasta Kołobrzeg. I choć tę sesję poprzedziła konferencja prezydium Rady Miasta z informacjami dla dziennikarzy, to dobrą radę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy. I można by czepiać się poszczególnych radnych, za to, co robili, a niektórych nawet pochwalić, że zabrali wreszcie głos pierwszy raz od wielu tygodni i stałych widzów sesji może to nawet zaintrygowało i powiększyli ekran z ciekawości. Obiektywnie, takie zdarzenia należy brać pod uwagę. Natomiast, co wydaje się oczywiste, nudne jest z sesji na sesję pisać, że jest gorzej. Jedyny plus jest taki, że sesja odbyła się stacjonarnie. Natomiast widać, że większość radnych do obrad się nie przygotowuje. Koalicja Kołobrzeskich Razem i Nowego Kołobrzegu rządzi siłą większości, czyli jedzie walcem bez myślenia. A opozycja do tego dostosowuje się i jak koalicja kogoś już rozjeżdża, to w ogólnym hałasie podnosi krzyk, z czego nikt nie rozumie.

Była to sesja absolutoryjna. Było dużo gadania o niczym. Merytorycznie: bardzo słabo. Jakby nie można było zrobić przyjemności Annie Mieczkowskiej i autorsko pochwalić ją za wykonanie budżetu, albo ją za do konstruktywnie skrytykować. A widać ewidentnie, po jej wystąpieniu, że pod kątem gospodarczym był to rok przegrany, był to rok zmarnowanych szans. Nie tłumaczy nikogo epidemia, bo epidemia już trwała i miała skutki budżetowe. Ale był to rok szans na połączenie z gminą Kołobrzeg, na rozpoczęcie pilotażowego programu promującego chociaż zręby takiego połączenia. Było to dobry czas budowania partnerstwa na trudne czasy, pomiędzy Kołobrzegiem a gminami ościennymi z powiatu kołobrzeskiego i być może nawet działań na rzecz utworzenia powiatu grodzkiego. To zmarnowany czas w zakresie walki o zagrożenia komunikacyjne Kołobrzegu (ożywienie w tym zakresie widać dopiero w tym roku). Gwoździem do trumny jest brak budowy trzeciej nogi kołobrzeskiej gospodarki, będącej przeciwwagą dla jednoimiennej gospodarki turystycznej miasta. Dowód jest prosty: w dniu realizacji audycji, nikt w mieście nie czeka na wejście statków do portu, na ruch kolejowy, na inwestycje stoczniowe. Zdecydowania większość czeka z nadzieją na turystów i zdecydowana większość boi się związanych z tym podwyżek cen na rynku lokalnym.

Więcej w materiale wideo.