Overcast Clouds

-0°C

Kołobrzeg

4 grudnia 2022    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2022    
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

"Depresja nie jest słabością, ani wadą osobowości, to choroba wypartych uczuć, które domagają się uwolnienia” 
Deborah Serani

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego (nie tylko dla lekarza) kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia.
Obchodzony 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ma służyć okazywaniu solidarności z chorymi, oswajaniu tematu chorób psychicznych oraz zachęcenie chorych do podjęcia leczenia.  

Sprawdź się !!!
Aby móc zdiagnozować depresję muszą pojawić się przynajmniej dwa podstawowe objawy tej choroby oraz minimum dwa objawy dodatkowe, spośród wymienionych poniżej. Objawy te powinny utrzymywać się przynajmniej przez dwa tygodnie.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:
•    obniżony nastrój pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności;
•    poczucie smutku i przygnębienia;
•    utrata zainteresowania działaniami ;
•    spadek energii lub szybsze męczenie się.

Ważne są również takie objawy dodatkowe jak:
•    zaburzenia snu (najbardziej typowe – wczesne budzenie się);
•    myśli samobójcze;
•    problemy z pamięcią i koncentracją uwagi;
•    utrata wiary w siebie i/lub pozytywnej samooceny;
•    poczucie winy;
•    spowolnienie psychoruchowe
•    zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze zmniejszenie apetytu niż zwiększenie).

Czas pandemii w którym przyszło nam żyć gwałtownie spowodował wzrost liczby osób, u których występują objawy depresji i stanów lękowych. Wszyscy doświadczamy  żalu, izolacji, strachu, lęku, poczucia straty.  Nie bójmy się szukać pomocy u specjalistów takich jak psycholog czy psychiatra.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją Stowarzyszenie ,,Feniks” z Kołobrzegu życzy Państwu niegasnącej nadziei na lepsze jutro, zdrowia, wewnętrznej siły oraz wytrwałości. Pamiętajmy o tym, że nawet w ciemności jest światło. Wspierajmy się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Stowarzyszenie Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół „Feniks” z Kołobrzegu
Fot. Ernesto Gonzales

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama