Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

książek kołobrzeg


Po naszych artykułach i wypowiedziach starosty Tomasza Tamborskiego oraz prezydent Anny Mieczkowskiej, zareagował wójt Sławoborza, Marcin Książek. Odniósł się on do kwestii związanych z tym, że gminy zarabiają na podatku od nieruchomości dla Miejskich Wodociągów i Kanalizacji i jest to więcej, niż same dopłacają do tej spółki.

W związku z ukazaniem się na Państwa portalu wywiadu ze Starostą Powiatu Kołobrzeskiego Pana Tomasza Tamborskiego proszę o sprostowanie informacji Pana Starosty, iż cyt. „nie ma takiej Gminy, która ma saldo ujemne w podatku” czyli mówiąc kolokwialnie, więcej ma podatku od nieruchomości z MWiK niż dopłaca do taryfy za wodę i ścieki do mieszkańców.

Otóż Panie Redaktorze jest taka Gmina, a mianowicie Gmina Sławoborze, która od 3 lat dopłaca więcej do taryfy niż otrzymuje z MWiK Kołobrzeg podatku, zatem dane przytoczone przez Pana Starostę są nieprawdziwe. Poniżej prezentuję dane za ostatnie 3 lata.

Taryfa nie maleje wraz ze wzrostem zużycia wody i zrzutem ścieków (choć logika i sposób liczenia taryfy wskazuje inaczej), wzrastała natomiast dopłata Gminy Sławoborze do taryfy    w 2017 – 991.221,05 zł,  w 2018 - 1.093.371,39 zł, a w 2019r. to 1.007. 837,68 zł.

Podatek od nieruchomości wpłacany przez MWiK Kołobrzeg dla Gminy Sławoborze wyniósł w 2019r.  dokładnie  966  224,00 zł, a w latach poprzednich oscylował w okolicach 966 000,00 zł. Taryfa nie maleje wraz ze wzrostem zużycia wody i zrzutem ścieków (choć logika i sposób liczenia taryfy wskazuje inaczej), wzrastała natomiast dopłata Gminy Sławoborze do  taryfy. 0d 2013 Gmina dopłacała do każdego m³ wody i ścieków 10,06 zł, a taryfa dla mieszkańca    to 10,84 zł netto (taryfa wynosi 20,90 zł/m³ wody i ścieków).

Podobnie sprawa wygląda ze słowami prezydent Anny Mieczkowskiej: "Podatek, który płaci spółka we wszystkich gminach jest wyższy niż dopłaty, które robią gminy do ceny wody i ścieków", ktróe są również nieprawdziwe.

Niestety mimo porozumienia międzygminnego taryfa dla mieszkańca Gminy Sławoborze wynosi nadal  10,84 zł  netto, a Urząd Gminy Sławoborze dopłaca już w skali roku 1.007. 837,68 zł czyli  o 41.613,68 zł więcej niż wynosi podatek.

Z poważaniem

Marcin Książek
Wójt Gminy Sławoborze

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama