28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Wystarczyła chwila, żeby tony wody zgromadzone w Ekoparku Wschodnim rozsadziły groblę i zmiotły most na ścieżce rowerowej do Podczela. Setki metrów sześciennych wody wpływają do Bałtyku. W akcji zabezpieczania mostu uczestniczyły siły porządkowe w tym straż pożarna. Na szczęście nikt nie zginął.

W chwili zdarzenia, na ścieżce znajdowali się turyści, którzy zawiadomili służby ratunkowe. Jak się okazało, wielkie masy wody, które szukały ujścia, znalazły je w najmniej oczekiwanym momencie, za to w miejscu, o którym urzędnicy dobrze wiedzieli, że było zagrożone zniszczeniem. Czy dopełniono wszelkich procedur w tej kwestii, to się okaże. Jak powiedział naszemu portalowi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta, problem wody w Ekoparku był monitorowany, ale niewiele można było w tej sprawie zrobić. Zniszczenia są dość poważne. Uszkodzeniu uległa ścieżka i drewniany most. Szeroka rzeka wlewająca się do morza oddzieliła Podczele od Kołobrzegu od strony północnej. Straty zanotowała też Telewizja Kablowa Kołobrzeg, której światłowód biegnący do Podczela został zerwany. Mieszkańcy nie mają internetu oraz telewizji. Jak poinformował nas prezes TKK Jarosław Domaracki, w czwartek od rana ruszą prace przy naprawie światłowodu i jeśli tylko będą korzystne warunki to po południu wszystko powróci do normy.
W ciągu godziny woda w Ekoparku opadła niemal o metr. Zdaniem ekologów, którzy przybyli na miejsce, urzędnicy powinni przewidzieć problem wzbierającej wody i zapobiec zniszczeniu ekosystemu Ekoparku. Ich zdaniem, mówiło się o tym od dwóch lat, bo podobny problem został odnotowany w 2007 roku i ta część grobli powinna zostać przebudowana. Zdaniem Tadeusza Twardego, kołobrzeskiego przyrodnika, opadnięcie wody to zagłada Ekoparku. - Wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt może przestać istnieć - mówi ze smutkiem Twardy. - Nie wierzę, że nikt nic w tej sprawie nie mógł zrobić. Dla miasta i jego mieszkańców, a przede wszystkim dla przyrody to niepowetowana strata.

Fot. Przemysław Gryń