menu
Ogłoszenia ***  praca sezonowa  (Dam Pracę)  ***  ALFA ROMEO 147 1.6 BENZYNA  (Motoryzacja)  ***  tapczany na sprzedaz  (Sprzedam)  *** 

Gminy kontra Wodociągi - kolejne starcie

Żadna z gmin - wspólników wodociągowej spółki, nie uiściła dopłaty do wspólnej taryfy wody. Wodociągi jednak kurka z wodą zakręcić nie mogą.


Gminy powiatu kołobrzeskiego i Gmina Sławoborze, poza miastem Kołobrzeg i Gminą Kołobrzeg, zalegają Miejskim wodociągom i Kanalizacji już ponad 1 milion 200 tysięcy złotych. Gminy nie płacą od początku roku, bo twierdzą, że dopłaty są niezgodne z prawem. W związku z tym kierowane są sprawy do sądu, a także do prokuratury. Prezes wodociągów - Paweł Hryciów, od połowy lutego próbuje negocjować z gminami, ale jak na razie nie odniósł żadnego efektu.

Tymczasem w czwartek, z inicjatywy wójta Gminy Ustronie Morskie - Jerzego Kołakowskiego, odbyło się spotkanie wójtów, burmistrza Gościna i skarbników gmin. Tematem spotkania był wniosek MWiK o udzielenie spółce pożyczki na działalność bieżącą. Wniosek nie został przyjęty, ale prolongowano spółce spłatę należności wobec gmin. Spółka i tak już zapłaciła zobowiązania podatkowe w kwocie przewyższającej zaległości w dopłacie do wspólnej taryfy. Tylko z tytułu podatków Gmina Dygowo otrzymuje więcej od spółki, niż musi zapłacić w ramach dopłat.

Wodociągi straciły obecnie płynność finansową pierwszego stopnia i muszą bacznie przyglądać się finansom. Tyle, że gminy czy tego chcą, czy nie, i tak będą musiały spółce zapłacić. Wbrew pogłoskom, żadna z gmin nie odesłała wystawionej przez spółkę faktury. Jeśli do dopłat dojdą odsetki, samorządy te naruszą dyscyplinę finansów publicznych. Tylko dziś z tytułu odsetek gminy muszą zapłacić ponad 10 tysięcy złotych.

Do sprawy szerzej wrócimy w najbliższym wydaniu gazety "Miasto Kołobrzeg" (już w przyszły piątek). Tymczasem zachęcamy do lektury prezentacji MWiK, wskazującej jak układają się koszty w spółce i dlaczego gminy muszą dopłacać do wspólnej taryfy (pobierz).

Fot. Gmina Ustronie Morskie

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.