Na drodze stało Rościęcino (foto, video)

Z inicjatywy pasjonatów i przy wsparciu samorządu w Rościęcinie odbyła się inscenizacja walk o wioskę i ujęcie wody, które zostało wysadzone.

Wśród zajętych przez podkomendnych generała Popławskiego wsi było również zamieszkałe przez zaledwie dwieście osób Rościęcino. Choć wydawać by się mogło, że miejsce to nie odegrało istotnej roli podczas oblężenia Kołobrzegu, to właśnie wysadzenie w powietrze miejscowego ujęcia wody, stanowiło jeden z sygnałów do rozpoczęcia walk o port, a po ich zakończeniu, tutaj ulokowano obóz przejściowy dla niemieckich jeńców. W dniach od 8 do 12 marca 1945 roku w miejscowości stacjonowało dowództwo 2. Brygady Artylerii Haubic, a w okolicy rozlokowano szereg innych pododdziałów.

Akcja rozgrywa się na granicy wioski, która jest broniona nie jak się wydawało przez maruderów, ale przez dobrze uzbrojonych żołnierzy. Polacy szturmują barykadę przy tablicy miejscowości i zabijają żołnierzy niemieckich. Po inscenizacji pod pomnikiem poległych złożono kwiaty.

0 #1 Pzk 2011-03-05 18:08
A na drodze powrotnej stala Straz Lesna :) . Ile to osob dostalo mandaty hehe
0 #2 mieszkaniec gminy 2011-03-05 18:32
Brawo, brawo przedewszystkim dla stowarzyszenia "Uśmiech " z Rościęcina -prezesa Darka Szwęcha , radnego Antka Miściura ,wójta Kowalskiego i mieszkańców Rościecina oraz Muzeum Oręża Polskiego za świetną ideę.Chcieć to móc-i Wy to pokazaliście.
0 #3 info po fakcie... 2011-03-05 18:51
Żałuję i to bardzo, że nie byłem tam podczas inscenizacji. Szkoda, że nasze portale nie informują o takich czy innych wydarzeniach dzień czy kilka dni wczesniej... Zapewne była by to cieakawa lekcja historii dla moich dzieci... Panie Roercie, wnoszę o zmiany... ;)
0 #4 Pzk 2011-03-05 18:58
Cytuję info po fakcie...:

[edit]miastokol obrzeg.pl/index .php?option=com _content&view=a rticle&id=1883: na-drodze-stao- rocicino&catid= 29:informacje&I temid=46
0 #5 Janek Kos 2011-03-05 19:46
bardzo ładny film panie Redaktorze :-)
Gratulacje
0 #6 euro 2011-03-05 20:15
admin: jeżeli jesteście zainteresowani reklamą, proszę:
0 #7 Ted 2011-03-05 23:07
Inscenizacja w Rościęcinie to był unikat, rodzynek dla "kolekcjonerów" takowych militarnych wydarzeń.Warto na bierząco śledzić wydarzenia w mieście m.in. na tym portalu są wszelkie informacje.Pozd rawiam.
0 #8 Poldek 2011-03-06 08:23
Ci co walczyli w Bieszczadach z UPA znają inną prawdę o ich rycerskości.
0 #9 Stanisław 2011-03-06 09:55
Kiedyś wspomniano w komentarzu p.Dernowskim.Wi em że jest to ostatni żyjący uczestnik walk o Kołobrzeg.Znam tego skromnego i uczciwego człowieka.Może dobrze byłoby aby włodarze miasta jakoś uhonorowali Pana Piotra.Uważam że naprawdę na to zasługuje a należy pamiętać że to już człowiek w podeszłym wieku.Pamiętajm y o tym.
0 #10 Marja 2011-03-06 10:26
Ci fszarze nam nie powiedzieli o tym

Honorowy patronat objęli
- idiota starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski --> zwolnić
-idiota Wójt Gminy K-g --> usunąć z stanowiska !

a tu plakat
[edit]w758.wrzu ta.pl/obraz/pow ieksz/0iULmnw3E 61
0 #11 mirek 2011-03-06 11:00
Cytuję Stanisław:
Kiedyś wspomniano w komentarzu p.Dernowskim.Wiem że jest to ostatni żyjący uczestnik walk o Kołobrzeg.Znam tego skromnego i uczciwego człowieka.Może dobrze byłoby aby włodarze miasta jakoś uhonorowali Pana Piotra.Uważam że naprawdę na to zasługuje a należy pamiętać że to już człowiek w podeszłym wieku.Pamiętajmy o tym.

Dlaczego piszesz nieprawdę? A co z byłym żołnierzem 8. Pułku Artylerii Haubic, w 1945r. starszym ogniomistrzem, a obecnie pułkownikiem Zenonem Steinem?
Zanim coś napiszesz, to pomyśl.

Przy okazji.
Panie pułkowniku, życzę dużo zdrowia.
0 #12 Staszek 2011-03-06 11:58
Nie było żadnych bilbordów na mieście .
Zrobili to na zadupiu i wstydzili się przyznać. AKCJA DZIAŁA SIĘ na 40m* ,mogli to zrobić na placu zabaw w jakimś przedszkolu .Albo w PARKU NADMORSKIM!!!!!!

ukarać winnych !!!!!!!
0 #13 obserwator 2011-03-06 14:15
Cytuję mieszkaniec gminy:

a w czym pomógł radny A.Miściur?. Nie przypisujcie zasług tym, którzy ich nie mają.
0 #14 xyz 2011-03-06 14:33
Szkoda, że nikt nie pomyślał o widowni, bez której ta inscenizacja nie miała sensu. Jeśli wydarzenie w ramach obchodów rocznicy walk o Kołobrzeg odbywa się poza miastem warto byłoby pomyśleć o zapewnieniu transportu miejskiego na miejsce.
Na spacer trochę za daleko, na rower za zimno, a wielu kołobrzeżan nie ma samochodów.
Dojechanie autobusem nr 1 do Rościęcina w sobotę to nie lada wyczyn. W kierunku fabryki domów jest zaledwie 7 kursów w ciągu dnia (w sobotę) w tym pierwszy po 5 rano :-* Z powrotem nie lepiej.
Żeby autobusem dotrzeć na 12.00 trzeba przed 11 wyjechać spod dworca (wcześniej tam dotrzeć jakoś), a żeby wrócić należy zdążyć na autobus o 13.30. albo czekać do 16.00 :sad: :-*
Po przejrzeniu rozkładu jazdy autobusów przeciętny kołobrzeżanin machnął ręką na to wydarzenie, stąd ta beznadziejna frekwencja :oops:
Ważne, że starosta i wójt mają samochody z kierowcą :lol: :P
0 #15 san 2011-03-06 15:46
Może by do Rościecina przenieść muzeum, bo i tak przeniosą tylko sondują społeczeństwo, by zrobić to w miarę bez szumu.
0 #16 Jerzy 2011-03-08 14:32
Ogromne gratulacje dla pomysłodawców i uczestników historycznej inscenizacji w Rościęcinie! Szkoda tylko, że żaden nauczyciel z Kołobrzegu nie pomyślał aby uczestniczyć wraz z młodzieżą w tej żywej lekcji historii. Pewnie czekają już na koniec roku szkolnego i długi wakacyjny urlop.
0 #17 Prezes 2011-03-13 20:31
DZIĘKUJĘ
ps.nie przejmujcie się krytyką i obelgami oraz tym że nie stać ich na słowa dziękuję