28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

REDAKCJA MIASTOKOLOBRZEG.PL NIE ODPOWIADA ZA ZMIANY W PLANIE IMPREZ!

Widok roku
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Weekly View
W tygodniu
Daily View
Według dnia
GALA HERBERTIADY
Sobota, 23 września 2017, 17:00

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”, który po raz osiemnasty odbędzie się w Kołobrzegu, jest świętem „Księcia Poetów” – jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla. To jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta. To także prezentowanie programów artystycznych inspirowanych jego dziełami bądź odwołujących się do cenionych przez niego twórców. Na przeglądzie gościli wybitni artyści scen polskich, m.in. Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Globisz, Wojciech Wysocki, Krzysztof Kolberger, Adam Ferency, Gabriela Kownacka, Edward Linde-Lubaszenko, a także bardowie: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski. Publiczność obejrzała przedstawienia przygotowane m.in. przez Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Tańca w Sopocie, Teatr Polski w Warszawie. Na deskach kołobrzeskiej sceny swoje prace dyplomowe wystawili studenci PWST w Krakowie przygotowane pod kierownictwem aktorek Doroty Segdy i Moniki Rasiewicz. Integralnym elementem „Herbertiady” są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Przegląd rozpocznie się 21 września o godzinie 11.00 warsztatami recytatorskimi, które poprowadzi aktorka Agata Piotrowska – Mastalerz w Zespole Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta. Warsztaty to dobra okazja do poznania warsztatu aktorskiego i innych technik prezentacji.

Następnego dnia 22 września o godzinie 10.00 w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta (mała sala teatralna) rozpocznie się konkurs recytatorski, do którego przystąpi młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Oceniać będzie w składzie: Andrzej Mastalerz (Teatr Polski w Warszawie), prof. UG Kazimierz Nowosielski i Helena Elert (polonista – Kołobrzeg). Konkurs poprzedzi referat: „Kazimierz Nowosielski o twórczości Zbigniewa Herberta i swoich z nim spotkaniach”. Uczestnicy ubiegać się będą o tytuł laureata Grand Prix oraz o nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczenie nagród oraz podsumowanie konkursu nastąpi tego samego dnia, a prezentacja laureatów  w dniu następnym. Wieczorem tego samego dnia o godzinie 19.00 Elżbieta Lewak z Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie zaprezentuje monodram wg wspomnień Beaty Obertyńskiej znanej już w okresie dwudziestolecia międzywojennego powieściopisarki i poetki, żołnierza w armii generała Andersa

Dwa kolejne dni – 23 i 24 września – to programy artystyczne w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta o godzinie 17.00.

I tak w dniu 23 września publiczność zobaczy spektakl poetycko – muzyczny oparty na wierszach Z. Herberta pt. „Kołatka”. Wystąpią: aktor Teatru Polskiego w Warszawie  Andrzej Mastalerz i Marta Wągrocka (skrzypce). Następnie Sławomir Zygmunt znany muzyk, autor i kompozytor z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz zaprezentuje program pt. „Mistrzowie Mistrza – Z wiatrem. Krzysztof Kamil Baczyński”. Na gitarze towarzyszyć będzie Krzysztof Domański.

Ostatni dzień, tj. 24 września zostanie poświęcony wspomnieniu Przemysława Gintrowskiego piewcy Zbigniewa Herberta. Na program pt. „U wrót doliny – Bard Pana Cogito” złożą się film dokumentalny o Z. Herbercie oraz trans - opera pt. "S.A.L.I.G.I.A" w wykonaniu Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a partnerami: Gmina Miasto Kołobrzeg, Fundacja Stefczyka, Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego, Zespół Szkół Społecznych nr 1, Regionalne Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacja PZU.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta (Katarzyna Herbert, Halina Herbert – Żebrowska i Rafał Żebrowski), wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski oraz prezydent Miasta Kołobrzeg  Janusz Gromek.

Patronat medialny sprawują: TVP 3 Szczecin, Radio Plus Koszalin, Radio Koszalin, „Gość Niedzielny”, Radio Kołobrzeg, „Kulisy Kołobrzeskie”, TKK Kołobrzeg oraz portal www.miastokolobrzeg.pl. Wstęp jest wolny – bezpłatne wejściówki w kasie RCK od 15.09.2017 r.