29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

trzej królowie,bazylika,kołobrzegScena Pokłonu Trzech Króli była w historii kołobrzeskiej bazyliki niezwykle popularna. Do dziś zachowały się kilka dzieł sztuki prezentujących to przedstawienie.

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok (...). Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. (Mt 2: 1-12, tłum. BT).

Tyle o Mędrcach mówi Ewangelia. Wszystko wskazuje jednak, że owi Magowie nie są postaciami historycznymi, a opowieść o nich nie jest niczym innym jak mądrościową opowieścią homiletyczną, midraszem. Oczywiście, nie brakuje jednak i takich, którzy potwierdzają autentyczność wydarzeń, łącząc je ze słynną Gwiazdą Betlejemską. Biblia nie mówi o Trzech Królach, mówi o trzech darach i stąd wyciągnięto oczywisty wniosek o trzech mężach. W naszej tradycji, od ok. IX wieku mają też imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

Przedstawienia Trzech Magów były popularne w każdej epoce, szczególnie w średniowieczu. Nie brakowało ich także w kołobrzeskiej kolegiacie. Najstarszym znanym przedstawieniem są sceny z brązowej chrzcielnicy wykonanej w 1355 roku przez Jana Alarta. Widać na nich wyraźnie scenę składania darów, a nad szopką w Betlejem unosi się gwiazda. Nie każdy ma okazję bliżej przyjrzeć się chrzcielnicy, zwłaszcza, że część scen znajduje się pod ścianą. Tymczasem na uwagę zasługuje tam scena narodzin Chrystusa. Warto zauważyć, że Maryja leży na łożu... Podobne przedstawienie widoczne jest na nieistniejącej polichromii sklepień.

Drugim zabytkiem, który nie przetrwał do dnia dzisiejszego, jest polichromia sklepień nawy głównej. Scena z początku życia Jezusa Chrystusa znajdowała się na środkowym sklepieniu tej nawy, od strony północnej. Nad zawieszonym na niebie dachem, znajduje się Maryja z Jezusem. Co ciekawe, w scenie tej widzimy jedynie dwie postaci z koronami. Powstaje pytanie, czy klęcząca postać to Józef, czy też trzeci król... Wszystko wskazuje na to, że to św. Józef, a to oznacza, że Biblia Pauperum, namalowana na sklepieniach, wbrew tradycji miała jednego króla mniej. Niestety, sklepienie nawy głównej zostało zniszczone w marcu 1945 roku.

Około 1500 roku powstały dwa dzieła w kolegiacie. Pierwszym z nich jest drewniany ołtarz. Tryptyk przetrwał do naszych czasów, a niedawno odnowiony prezentuje się wspaniale. W szopce, przed Jezusem na kolanach Maryi, klęka Melchior, który miał podarować Dzieciątku złoto. W tle znajduje się postać wołu i św. Józefa. Warto zwrócić uwagę, że postać Baltazara, według tradycji Króla z Afryki, który miał podarować Jezusowi mirrę, jest postacią czarnoskórą.

Najciekawszy jest obraz z przedstawieniem Objawienia Pańskiego. To tempera na desce, powstała z fundacji Szymona Adebara. Postaci przedstawione w strojach z epoki, niezwykle bogatych. Z lewej strony widoczny jest osiołek w stajence, ale nie jest  to zwykła stajenka, z dziurawym dachem, drewniana, znana z wielu przedstawień. Stajenka jest murowana, z filarami i kapitelami. Tu Baltazar jest również czarnoskóry. Ale zamiast wielbłądów, pomiędzy Królami widoczny jest... pies. W górnej części obrazu mamy scenę z epoki z wojami, a nad ich głowami dymki z nieczytelnymi słowami. Po prawej stronie sceny głównej, obok królów, widzimy jeszcze jakieś postaci, nieoznaczonej. Na dole, widoczny jest fundator obrazu - Szymon Adebar, herbu Bocian. Nad nim znajduje się napis: "Fili Dei miserere mei" (Syn Boży, zmiłuj się nade mną). Po prawej, widoczne są postaci dwóch zmarłych żon patrycjusza: Dorothea († 1475) i Catherina († 1495).

Robert Dziemba
Fot. polichromii [w:] Kirchen und kirchliches Leben im deutschen Kolberg, Verlag Peter Jancke.

trzej królowie,bazylika,kołobrzeg