Light rain

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

informacje kołobrzeg, juno,papierosyOpakowania po żywności, papierosach czy dawne gazety, to częste znaleziska w dawnych budynkach. W magistracie znaleziono pudełko po papierosach.

W Urzędzie Miasta, podczas wymiany podłogi w jednym z pokoi, natrafiono na paczkę po papierosach Juno. To ciekawe znalezisko, zwłaszcza że po tylu remontach w magistracie takich elementów być nie powinno. A jednak. Smaczku znalezisku dodaje również fakt, że to papierosy z okresu III Rzeszy - na banderoli jest nazistowska gapa. Ciekawe, jaka może być historia tych papierosów...

Zacznijmy od samego budynku Urzędu Miasta. W 1855 roku kołobrzeski magistrat podjął uchwałę o budowie nowej szkoły. Dotychczasowe pomieszczenia w "Dworze Wikarych" przy kolegiacie, były za małe. Miasto udostępniło działkę przy Rynku, dziś ul. Ratuszowa 13. Kamień węgielny położono 31 maja 1859 roku, a gmach gimnazjum otwarto 3 października 1860 roku. W 1868 roku liczba uczniów wynosiła 472. Były i pewne niedogodności. Wprowadzone zajęcia gimnastyczne odbywały się na boisku na Załężu (okolice ul. Kasztanowej), a potem na wewnętrznym dziedzińcu szkoły (dziś część parkingu za urzędem). W 1887 roku rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, którą obecnie użytkuje Szkoła Podstawowa Nr 3.

Niestety, budynek w centrum miasta, pomimo dogodnego położenia, wobec dalszego wzrostu liczby uczniów i wprowadzenia nowych przedmiotów, do których sale nie były przystosowane, spowodował, że od lat odkładana budowa nowej szkoły, w roku 1930 stała się faktem. W obecnym budynku LO Mikołaja Kopernika oraz Gimnazjum Nr 2, nauka rozpoczęła się 3 listopada 1932 roku. Na przełomie 1932 i 1933 roku w gmachu gimnazjum trwały liczne prace remontowe. W styczniu 1933 roku do władzy dochodzi Adolf Hitler. Tymczasem do obecnego budynku magistratu przenoszą się różne instytucje, jak Państwowy Urząd Zdrowia, Urząd Żywienia, Urząd Katastralny czy Miejska Kasa Oszczędnościowa. Jednak interesująca nas paczka papierosów nie pochodzi z tego konkretnie okresu, gdyż znajdujące się na niej godło III Rzeszy zostało wprowadzone dopiero 5 listopada 1935 roku. Oznacza to, że któryś z robotników pozostawił je pod zakładanym parkietem po 1936 roku. Budynek dawnego gimnazjum przetrwał walki o miasto w marcu 1945 roku - jak się okazuje, w wielu miejscach w stanie "nietkniętym".

Co do samych papierosów, była to marka w Niemczech bardzo popularna. Fabryka produkująca te papierosy powstała już w 1888 roku. Sama marka papierosów zrodziła się w 1888 roku, została opatentowana i zakres tej ochrony trwa po dziś dzień. Papierosy Juno pojawiają się w wielu książkach i wspomnieniach wojennych, zwłaszcza że w czasie wojny papieros miał rangę waluty w pełni wymienialnej. „Aus welchem Grund ist Juno rund?" - z jakiego powodu Juno są okrągłe? - padało pytanie? I padała odpowiedź: z dobrego powodu.

informacje kołobrzeg, juno,papierosy