28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Minęła 65-rocznica zakończenia się II wojny światowej w Europie. Niewielu kołobrzeżan jednak wie, że II wojna światowa na froncie europejskim zakończyła się nie rano 9 maja w Berlinie, tylko wieczorem tego samego dnia w Kołobrzegu przy ulicy Spacerowej 39. Wtedy właśnie została podpisana ostateczna kapitulacja wojsk niemieckich na wyspie Bornholm.

Dzisiaj budynek stoi w bardzo złym stanie. Wygląda jak stara poniemiecka budowla, która powinna iść do rozbiórki. Odnowiono tam tylko boczną ścianę. Ta jedna dziś się rozpada. W pobliżu nie ma nawet tablicy informacyjnej, mówiącej o tym wydarzeniu. Wiadomości na temat kapitulacji można znaleźć tylko w „Kronice Kołobrzegu” Hieronima Kroczyńskiego i w przewodniku turystycznym Stefana Ranieckiego.
Dlatego dnia 9 maja grupa kołobrzeżan, pod przewodnictwem Igora Niewiadomskiego i Adama Widomskiego, spotkała się o godzinie 14:00 pod budynkiem przy Spacerowej i oddała hołd, zapalając znicze dla wszystkich poległych podczas II wojny światowej. Nie tylko wojownikom Polskim. Również walczącym Anglikom, Francuzom. Także Sowietom i żołnierzom państw osi - Niemcom, Włochom, Japończykom, którzy przez zabójcze systemy swoich przywódców lub przez tylko złą sytuacje gospodarczą kraju, musieli robić rzeczy straszne, nieludzkie. Podczas spotkania rozmowa była, także o planach na przyszłość zabytku, jakim byłoby dla przykładu montaż upamiętniającej tablicy.
Władze Kołobrzegu i tak poczyniły dalekie kroki ku odbudowie wielu monumentów, świadczących o historii naszego miasta. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. O zabytku przy Spacerowej była na razie mowa tylko w gazetce szkolnej gimnazjum nr 3. Pod koniec maja w którymś z kołobrzeskich gazet ukaże się artykuł o budowli. Jest też przewidywana krótka wycieczka od budynku przy Spacerowej do Cmentarza Wojennego.
Podczas spotkania słyszane były głosy jednej z mieszkanek budynku. Narzekała, że przez ten budynek, miasto nie może zburzyć budowli przy Spacerowej 39 i podarować lepszego. Na pewno takich głosów nie można bagatelizować. Jednak trzeba zrobić wszystko, żeby budynku nie zburzyć, a postarać się go pięknie odnowić. Z tego faktu pewnie zadowoleni byliby mieszkańcy.
„Temat trzeba drążyć. Bowiem kołobrzeska historia jest wyjątkowa w każdym calu i należy o nią dbać. Mam nadzieję, iż ten artykuł zachęci innych mieszkańców Kołobrzegu do działania.”- podtrzymuje Igor. W trosce o pielęgnację kołobrzeskiej historii zaangażowała się również Młodzieżowa Rada Miasta w osobie przewodniczącej, Adrianny Byczkowiak. „To duże szczęście dla naszego miasta, że mieszkają tu tak zapaleni miłośnicy historii jak Igor czy Adam którzy poprzez swoje działania zmuszają do refleksji nad przeszłością, wskazując na przesycone historią mury, codziennie mijane w pośpiechu. Powinniśmy pielęgnować historię oraz razem ją tworzyć.”- dodaje Adrianna.
Zapraszamy do zaglądania w „Kronikę Kołobrzegu”, w której jest opis działań wojennych między 8 a 9 maja. Informacje na temat ostatnich dni wojny na wyspie Bornholm są, też dostępne w Internecie.
Dzięki tej wiedzy można lepiej zrozumieć znaczenie budynku przy Spacerowej, w którym przecież formalnie zakończyły się wszelkie działania wojenne, podczas II wojny światowej, w Europie.

Igor Niewiadomski

Zdjęcia pochodzą z happeningu zorganizowanego przez Igora Niewiadomskiego w związku z kapitulacją wojsk niemieckich podczas II wojny światowej przy budynku przy ul. Spacerowej 39, w którym ostatni akt kapitulacji został podpisany.