Ogłoszenia ***  Znaleziona karta płatnicza   (Inne)  ***  !! Turkiye Kebab Dźwirzyno Zatrudni !!  (Dam Pracę)  ***  Sprzedawcę do sklepu z odzieżą  (Dam Pracę)  ***

Historia elektrowni wodnej w Kołobrzegu

informacje kołobrzeg, hydroelektrownia, remontBudynek elektrowni wodnej przy ul. Rzecznej ma już ponad 100 lat. Obecnie trwają prace remontowe i adaptacja na budynek mieszkalny, ale kto wie, może ruszy...

W latach 70-tych XIX wieku zapadła decyzja o likwidacji twierdzy Kołobrzeg. Obronny charakter miasta zaczęto przekształcać w uzdrowisko. Rozpoczął się etap budowy nowych obiektów niezbędnych do istnienia kurortu. Powstała gazownia, wodociągi oraz elektrownia.

W maju 1908 roku władze miasta postanowiły zbudować elektrownię wodną przy moście na obecnej ulicy Młyńskiej. Zamontowano w niej turbinę wodną firmy Voith z Heidenheim, o mocy 64 KM. Sprzężono ją specjalnym pasem z generatorem firmy Siemens-Schuckert-Werke z Berlina, o mocy 46 KW (440 V). Urządzenie pracowało 23 godziny na dobę, a jedna godzina była przeznaczona na konserwację urządzenia. Tak więc w ciągu doby wytwarzano około 300 000 KW energii. Pomimo wysokich kosztów inwestycji, hydroelektrownia była bardzo rentowna.

W okresie późniejszym zapadła decyzja o wybudowaniu głównej elektrowni, o wiele większej mocy, która mieściła się w budynku przy obecnej ulicy Łopuskiego (dziś siedziba „Marony”). Elektrownia posiadała główną centralę prądu stałego 2x220 V z napędem parowym oraz baterią akumulatorów. Prąd wytwarzały dwa kotły parowe (ponad 76 m powierzchni grzejnej) firmy Steinmuller z Gummersbach. Zastosowano przy tym specjalne przegrzewacze (16,7 m powierzchni na 11 atmosfer nadciśnienia i 325 stopni Celsjusza temperatury). Elektrownia posiadała również niezbędne urządzenia do oczyszczania wody. Maszynownia została wyposażona w dwie potężne, podwójne maszyny parowe firmy Hannoversche Maschinenbau A.G. z Hanoweru, o mocy użytkowej 180 KM. Urządzenia te były sprzężone  z generatorami prądu stałego firmy Siemens-Schuckert-Werke z Berlina, która również wykonała sieć kablową oraz oświetlenie ulic. Lampy elektryczne zastąpiły lampy gazowe, istniejące w Kołobrzegu od 1860 roku. Z hydroelektrowni za pomocą specjalnego łącza kierowano wytworzoną energię do głównego budynku elektrowni. Otwarcie Miejskiego Zakładu Elektrycznego nastąpiło 15 czerwca 1910 roku.

W 1945 roku pionierzy mieli prąd właśnie dzięki hydroelektrowni. Zarówno prąd i woda pojawiły się dopiero w sierpniu 1945 roku. Tak pisze o tym w swoich wspomnieniach pierwszy prezydent Kołobrzegu - Stefan Lipicki: "Miasto było bez energii elektrycznej. Ludność oświetlała mieszkania świeczkami, lampami naftowymi, labo po prostu siedziała przy otwartym palenisku. Dla zaspokojenia najniezbędniejszych potrzeb uruchomiono dwie elektrownie prądu stałego - jedną napędzaną turbiną wodną przy ul. Rzecznej, obsługującą śródmieście, oraz drugą w rozbitym tartaku przy ul. Jedności Narodowej napędzaną lokomobilą parową, obsługującą koszary i dzielnice tak zwaną rybacką. Prąd włączano tylko wieczorem". Prąd zmienny dotarł do miasta w 1946 roku z Białogardu.

Wraz z nowymi warunkami, elektrownia wodna przestawała być potrzebna. Regularnie rozkradano poszczególne części. W dokumentach nie zachowało się zbyt wiele wzmianek na ten temat. Dość szybko pogarszał się stan samego budynku elektrowni. Ostatecznie, w latach 80-tych rozebrano przylegające do niej Batardeau, a już w czasach kapitalistycznych, elektrownia trafiła w prywatne ręce.

Obecnie, trwa obiekt budynku pod cele mieszkalne. Prace opóźniły się, ze względu na to, że właściciel obiektu miał zawał serca. Remont prowadzony jest systemem gospodarczym, a to oznacza, że jeszcze potrwa. Co ciekawe, w mule w piwnicy zachowała się turbina. W wolnych chwilach jest odkopywana - został jeszcze metr ziemi do przerzucenia, a warunki kopania do łatwych nie należą. Wcześniej zamurowano wlot wody z rzeki. Właściciel głośno zastanawia się nad potencjalnym uruchomieniem hydroelektrowni, tylko na razie nie wie, czy będzie to miało sens ekonomiczny. Czas pokaże.

Fot. arch. Jerzego Patana, Robert Dziemba

informacje kołobrzeg, hydroelektrownia, remont