Few Clouds

14 czerwca 2024
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Panie Ryszardzie, odpoczywaj w pokoju

Spotkaliśmy się całkiem niedawno. Tyle razy dyskutowaliśmy o muzeum na ulicy, że tym razem pan Ryszard postanowił mi pokazać swoje pamiątki. Miał rozmawiać z córkami, czy byłaby zgoda, żeby to trafiło do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jako kierownik Działu Historii Kołobrzegu mam okazję być w wielu domach zasłużonych kołobrzeżan, rozmawiać o ich historiach, przeglądać ich zbiory. Przekonuję, że najlepszym miejscem na ich przechowanie, są nasze wystawy i magazyny. Zachęcam także do spisywania historii. Pan Ryszard takie notatki miał zrobione. Gdy spotkaliśmy się, pokazywał mi swoje zdjęcia z lat młodości, opowiadał o swojej służbie wojskowej (był oficerem Wojska Polskiego), a także o początkach pracy zawodowej, tej związanej z PZPR, a potem tej samorządowej, z powiatem na czele. Niestety, już więcej żadnych decyzji nie podjął.

Urodził się 30 sierpnia 1947 roku w Świnoujściu. Był magistrem inżynierem rolnictwa, studia skończył w Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie w 1969 roku. W latach 1969-1983 pracował w administracji Powiatowej Rady Narodowej w Kołobrzegu. W altach 80-tych, po problemach w PZPR, pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Ponadto, do 1987 roku pełnił funkcję naczelnika gminy Kołobrzeg. W latach 1988-1990 wył wiceprezydentem Kołobrzegu. W 1994 roku, został radnym Rady Miejskiej w Kołobrzegu, a następnie członkiem Zarządu Miasta. Od 1995 roku kierownik Urzędu Rejonowego. W 1998 roku został wybrany radnym Rady Powiatu Kołobrzeskiego. Został pierwszym starostą. Funkcję starosty sprawował wo 2006 roku, ale potem nadal był wybierany jako radny. Przed wycofaniem się z życia publicznego, pracował w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu.

Panie Ryszardzie, odpoczywaj w pokoju.