Scattered Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2024    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2024    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Nowe ustalenia dotyczące eksponatów z grobu żołnierzy w Obrotach

Kilka dni temu, w Muzeum Miasta Kołobrzeg prezentowaliśmy znaleziska, odkryte podczas prac eksploracyjnych w miejscowości Obroty przez Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą „Parsęta”. Były to wyjątkowe przedmioty, związane z kultem religijnym osób pochowanych na obecnym podwórzu jednej z nieruchomości. Teraz, dzięki publikacjom mediów i międzynarodowym zainteresowaniu, udało się potwierdzić nasze hipotezy.

Materiał z konferencji w piwnicach Pałacu Braunschweigów, dzięki zainteresowaniu Jacka Woźniaka, zobaczył ksiądz Anton Demshin, mający korzenie w Rosji katolicki ksiądz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, obecnie doktorant na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Zwrócił on uwagę, że ikona, która została przez nas przypisana św. Mikołajowi Cudotwórcy, to ikona Jezusa Chrystusa, przedstawiona w formie „Chrystus Pantokrator”, czyli Chrystus Wszechwładca. Postać św. Mikołaja i Jezusa Chrystusa przedstawiane są podobnie: mężczyzna z brodą błogosławi i trzyma otwartą księgę. Przesądzający jest jednak napis na nimbie (aureoli). Takowy pojawia się w prawosławiu tylko w przypadku Jezusa Chrystusa. Dodatkowo, św. Mikołaj ma stułę. Problem w tym, że analizy porównawczej dokonywaliśmy na zabytku wydobytym z ziemi, dla potrzeb postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Kołobrzegu, w związku z odnalezionymi szczątkami ludzkimi. Te szczegóły nie były wówczas widoczne. Po konserwacji pojawił się napis w języku staro-cerkiewno-słowiańskim: „Chrystus Pantokrator”.

Prezentowane przez nas krzyżyki, znalezione w grobie, również pochodzą z Rosji. Są one wykonane z miedzi i mosiądzu. Tego rodzaju przedstawienia są właściwe dla wyznawców prawosławia z okresu XVIII wieku. Z miedzi prawdopodobnie wykonana została również ikona. Zapis literowy świadczy także o tym, że jest to ikona wykonana przez starowierców – rozłamowców w rosyjskim Kościele prawosławnym, którzy oddzielili się w wyniku reform patriarchy Nikona z lat 50-tych XVII wieku. Reforma zmieniła pisownię imienia „Jezus”. W 1722 roku ogłoszono ukaz cara Piotra I zakazujący wykonywania trójwymiarowych wizerunków i płaskorzeźb w metalu lub drewnie w cerkwi. Synod zakazał ich wykonywania w 1723 roku. Była to jedna ze słynnych reform cara Piotra Wielkiego, a nam pozwala na lepsze określenie pochodzenia eksponatu.

Znalezisko, które można oglądać w Muzeum Miasta Kołobrzeg, reprezentuje okres stacjonowania na ziemi kołobrzeskiej Rosjan. Biorąc pod uwagę wydarzenia historyczne, można połączyć to z walkami w okresie wojny siedmioletniej, czyli trzema oblężeniami Twierdzy Kołobrzeg w 1758, 1760 i 1761 roku, a następnie okresem okupacji rosyjskiej do 1762 roku. Ikona Chrystusa Pantokratora, wszystko na to wskazuje, jest przedstawicielem tzw. ikon przeklętych, których używanie i wykonywanie po 1723 roku było w Rosji zabronione. Oznacza to, że osoby, które posiadały krzyżyki i były właścicielami ikony, to prawdopodobnie rosyjscy żołnierze, starowiercy. Analiza materiału, w który była zawinięta ikona wykazała, że to fragment rosyjskiego munduru z XVIII wieku. Całości dopełnia rosyjska pieczęć ołowiana z carskim orłem.

Robert Dziemba
www.muzeum.kolobrzeg.plreklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama